přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Nejen Itálie vzpomínala na Nebiola

Legendární předseda IAAF Primo Nebiolo zemřel před deseti lety. V domovské zemi si svou významnou osobnost připomněli ve slavnostním sále italského olympijského výboru (CONI).

Třicet let strávil Primo Nebiolo ve vrcholných atletických funkcích a velmi pravděpodobně by byla jeho kariéra pokračovala dál, v listopadu 1999 však jeho cestu životem ukončil po 76 letech infarkt. Šéfem italské federace (FIDAL) byl plných dvacet let – 1969-1989, prezidentem světové (IAAF) pak rovněž takřka dvě dekády – 1981-1999. Funkci v IAAF za něj poté dočasně vykonával tehdejší viceprezident Lamine Diack, jehož si světová asociace následně vybrala i jako jeho nástupce ve volbách.

V Itálii se ke vzpomínce na Nebiola sešla řada atletických osobností, nejen domácích. Koláž obrazů připomínající slavné okamžiky italské atletiky jako třeba dvoustovku dvacetiletí 19.72 Pietra Meney sledoval v sále CONI třeba výškař Dick Fosbury.

Prezident CONI Gianni Petrucci uvedl na adresu Nebiola: „Neustále usiloval o růst a rozvoj atletiky v Itálii i na celém světě. A uspěl. Děkujeme za to, co udělal pro italský sport.“ Člen mezinárodního olympijského výboru Franco Carraro se přidal. „Vytrvale motivoval, vždy pozitivně. Světový a italský sport jej bezpochyby postrádá.“ Za přítomné činovníky uzavřel současný předseda FIDAL Franco Arese. „To, co za sebou zanechal, je nezapomenutelné. Kdo měl příležitost se s ním potkat, ví, že, když si vzal něco do hlavy, nic jej nezastavilo. Udělal nějaké chyby, zaplatil za ně, ale dokázal se vždy dostat zpět.“

Mezi ty, kteří se s charismatickým Italem setkávali, patří i dlouholetý předseda ČAS (1993-2009) Karel Pilný. „Doktor Primo Nebiolo byl výjimečný atletický funkcionář, troufám si tvrdit, že nejvýznamnější president IAAF celé historie. Prosadil zavedení atletických mistrovství světa a z „chudé“ a tuctové IAAF v několika nájemních kancelářích v Londýně vybudoval jednu z nejprestižnějších světových sportovních federací sídlící ve vlastních vilách v Monte Carlu,“ vzpomíná nynější Čestný předseda ČAS.

„Pro atletiku pracoval, někdy i velmi tvrdými metodami, 24 hodin denně desítky let. Vyčítali mu často povýšenost, ale byla to „jenom“ jeho obvyklá póza, součást jeho pracovní strategie jak dosáhnout maxima možného. Primo dokázal být i normálně lidský, i tak jsem ho poznal, setkávali jsme se dost často. Ještě dnes řeknu rád, že jsem ho považoval za jednoho ze svých „učitelů života“,“ popisuje Pilný.

Primo Nebiolo se narodil 14. července 1923 v Turíně. Jako aktivní atlet se věnoval skoku do dálky, vystudoval právo a politické vědy, stal se obchodníkem ve stavebnictví. Do velkých sportovních funkcí vstoupil jako prezident Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU), která pořádala univerziádu v roce 1961. Následovalo prezidentství FIDAL (od 1969) a členství v Radě IAAF (od 1972), šéfem světové atletické asociace se stal o 9 let později. Od 1983 vedl Asociaci mezinárodních federací letních olympijských sportů (ASOIF). Jako člen olympijského výboru (od 1992) také pomáhal získat zimní OH 2006 pro své rodné město Turín. Zítra tomu bude deset let od jeho náhlé smrti v Římě.

Michal Procházka

Vytisknout