Nejdelší běh na dráze vyhrála Dibabaová, koulař Nelson má zlato

Absolutním etiopským triumfem skončilo první ženské finále desátého mistrovství světa v atletice v Helsinkách.

Šampionkou se stala stále ještě devatenáctiletá Tiruneš Dibabaová, jež už před dvěma lety v Paříži triumfovala na poloviční trati. V závěrečném kole dnes mistryně světa v krosu nedala šanci ve sprinterském souboji svým krajankám Berhane Adereové, která v 32 letech obhajovala titul, a své starší sestře Ejegayehu Dibabaové. Bez šance při úprku afrických běžkyň byla britská spolufavoritka Paula Radcliffeová, jež sice dlouho udávala tempo,ale nakonec na mistryni Evropy zbylo až deváté místo. Čekání vytáhlé Britky na medaili z MS či olympiády trvá od zisku titulu vicemistryně světa v Seville 1999.

Americký koulař Adam Nelson se v Helsinkách dočkal ve třiceti letech prvního velkého titulu v kariéře. Stříbrný vrhač z posledních dvou mistrovství světa i dvou olympijských her dnes triumfoval výkonem 21,73 metru z první série. V soutěži měl čtyři platné pokusy a všechny poslal za 21 metrů. Stříbrnou medaili nečekaně získal nizozemský vicemistr Evropy z haly Rutger Smith, který rovněž pokořil hranici 21 metrů. Bronz získal Němec Ralf Bartels, který v poslední sérii připravil o medaili olympijského vítěze Jurije Bělonoga z Ukrajiny. Slovák Mikuláš Konopka obsadil jedenácté místo. Petr Stehlík nepostoupil z kvalifikace stejně jako trojnásobný světový šampion John Godina z USA.