Nejblíže medaili překážkářka Hejnová

Aktuality
pátek 30. července 2010
Ani z jednoho z pěti českých želízek ve finálovém ohni se nepodařilo ukout cenný kov. Čtvrtá skončila překážkářka Hejnová, pátí tyčkařka Ptáčníková a čtvrtkařka Rosolová, šestí překážkář Svoboda a půlkařka Masná.

Dnešní večer se české reprezentaci medailově nevydařil, ač všichni finalisté nechali na dráze srdce. Tu chyběly setiny, tu centimetry, ale "placky" všem našim nadějím protekla mezi prsty. Hejnová o ni přišla o 12 setin, Ptáčníková o horší zápis, Rosolové soupeřky se ukázaly výrazně lepší, Svoboda závod nezvládl z vedoucí pozice, Masná sbírala v prvním velkém finále zkušenosti. Pozitivem je postup dálkaře Novotného do finále, i slušný rozjezd sedmiboje Klučinové s Cachovou.

Hejnová těsně čtvrtá
Těsně pod stupni vítězů skončila Zuzana Hejnová ve finále čtvrtky překážek, když na ni zbyla ta nejméně populární "bramborová" pozice. Svěřenkyně Martiny Blažkové zaběhla skvěle, potvrdila, že časy pod 55 vteřin pro ni jsou samozřejmostí. Ani druhý životná čas, 54.30 však na medaili nestačil, na tu si nesáhla o 12 setin. Sebrala ji překvapivě Britka Perri Shakes-Draytonová. O zlatu nebylo pochyb, s přehledem jej v rekordu šampionátu a evropském výkonu roku 52.92 získala Ruska Natalja Antjuchová. Pro stříbro si v bulharském rekordu 53.82 doběhla Vania Stambolovová.

Dojmy Zuzany Hejnové si přečtěte v rozhovoru zde.

Rosolová zvládla premiéru na jedničku
Finálový večer načala z českého pohledu pátým místem Denisa Rosolové. Někdejší dálkařka a vícebojařka zvládla přechod na čtvrtku bravurně a v evropské konkurenci se na první velké akci pod otevřeným nebem neztratila. První polovinu trati to vypadalo, že svěřenkyně Martiny Blažkové běží příliš pomalu, nakonec se však odhad tempa ukázal správný. V cílové rovince Rosolová zatahovala a nakonec z toho byl druhý životní čas 50.90, jen pět setin za osobním rekordem ze senzačního vítězství na Zlaté tretře.

"Medaile byla hrozně vysoko," uznala česká reprezentantka v cíli, "Rusky jsou trošku někde jinde. Myslela jsem, že na Italku-Neitalku (Grenotovou, narodila se na Kubě - pozn.) bych se mohla dotáhnout, ale snad příště. Jsem moc ráda za výsledný čas, protože když jsem šla ostatní čtvrtky, tak jsem se trochu trápila. Ale teď jsem dokázala, že na to mám," zhodnotila Rosolová. "Viděla jsem před sebou jen tu Italku (Denisa měla 7. dráhu). Říkala jsem si, utíkej, já tě pak doženu, ale byla na tom lépe," uznala kvality soupeřky, která to rozběhla rychleji.

"Dneska jsem si závod užívala, vůbec jsem nebyla nervozní. Dobře jsem se vyspala a už od rána si to užívám. Určitě si někdy zkusím i překážky, ale neříkám, že budu jako Zuzka. Možná mi to nepůjde vůbec," přemítala 23letá atletka. "Motivace pro štafetu? Zuzka bude asi dost po finále unavená, uvidíme, jak se to postaví, ale probojovat se do osmičky nebude zase taková sranda," myslela si Rosolová.

Zlato získala v nejlepším evropském výkonu roku 49.89 Tatjana Firovová. Spolu s ní se na ploše radovaly Xenija Ustalovová, která prohrála titul v osobním rekordu jen o 3 setiny, a Antonina Krivošapkaová (50.10).

Jiřina Ptáčníková pátá, stejně jako v Dauhá
Pozici z halového mistrovství světa zopakovala tyčkařka Jiřina Ptáčníková. V Barceloně překonala po 425, 445 a 455 nakonec 465 centimetrů, jediný dílek pod hranicí osobního rekordu. O tom, že nezíská medaili rozhodly pokusy, neboť poslední výšku zdolala napotřetí, zatímco Němky, stříbrná Silke Spiegelburgová i bronzová Ryzihová ji skočily napoprvé. Mezi nimi pak o pořadí určily nižší výšky. Titul mistryně Evropy získala dnes suverénní Ruska Světlana Feofanová za evropský výkon roku 475 cm.

"Páté místo je fajn," zněla první reakce Ptáčníková. "Ale za stejný výkon jako je třetí místo. Což mě trochu mrzí, ale na druhou stranu – kdo je pátý na Evropě? Je to taková spokojenost – nespokojenost," zhodnotila svěřenkyně trenérů Nikolaje Goroškova a svého otce Františka. "Škoda dvou nezdařených pokusů na 4.65, ale ke konci mě nějak došly síly, hodně se točil vítr. Nechci se vymlouvat, ale soupeřky mě asi nepřály, měla jsem každou chvíli rozkopané značky. Často jsem to musela přeměřovat. Celkově byl závod od výšky 4.40 chaotický. Nejdřív mě vyhlásily na pokus, pak najednou zase byla fáborka, že nemůžu," popsala závod Ptáčníková, která věděla, že její pokusy na 470 už nebyly nic moc. "Došly mi síly, hrozně se točil vítr. U šuplíku foukal proťák a na záčátku nám do zad. Rozběhli jsme se a u šuplíku jsme dostali ránu. Dalo se skočit, na tuhle výšku jsem měla, ale hlavou jsem to nezvládla," přiznala.

Jak sledovala závod svého přítele Petra Svobody? "Viděla jsem ho, přišlo mi to strašně líto, ale takový sport prostě je. Jednou se zadaří, podruhé ne," řekla realisticky. "S koncentrací jsem problémy neměla, soustředila jsem se sama na sebe. My většinou máme závody ve stejnou dobu, takže jsem na to zvyklí," povídala s úsměvem.   

Svoboda ve finále šestý
Překážkář Petr Svoboda svou bitvu o cenný kov prohrál. Nejprve vyhrál semifinále stejně jako rozběh. Po volnějším startu, postupně přidával a opět si mohl dovolit luxus za poslední překážkou uvolnit ruce k vítěznému gestu v čase 13.44. "Ve finále budou soupeři celá osmička. Nechybí tam nikdo, kdo tam měl být," utrousil Svoboda v mixzóně. V semifinále byl nejrychlejší Francouz Darien (13.39).

Zaděláno na medaili měl ve finále do poloviny trati, pak jej však kontakt s překážkou rozhodil natolik, že málem nedoběhl. To se nakonec nestalo, ale stupně vítězů už mu mezitím o několik decimetrů ujely. Přesto bojoval až do posledního metru, kde nakonec o setinu vydřel šestou příčku za 13.57. V cíli pak ihned padl zklamáním. "Vedl jsem od první překážky, jenže jsem neudržel hlavu na uzdě. Už během závodu jsem se viděl v cíli a najednou jsem se nekoncentroval. Přiznám se, že ani nevím, co se stalo," nevěřícně kroutil hlavou Svoboda. "Najednou jsem cítil jednu překážku, něco ve mně bouchlo, snažil jsem se to dohnat a sejmul jsem druhou. Úplně se mi zalily oči. Tohle se mi  nepovedlo, pokazil jsem finále mistrovství Evropy. Celou sezonu předvádím relativně pěkný výkony, který by tady stačily na medaili," popisoval s lítostí medailista z halového ME.

"Poprvé v životě jsem cítil, že český sprinter na venkovní Evropě může být nejlepší. S tím jsem nastupoval do finále, že chci něco dokázat, že na mě může být někdo hrdý. Hrozně lidí mi věřilo a teď nic," říkal zklamaný Svoboda.  "Docela se bojím vylézt ven a podívat se lidem, jako je můj trenér nebo šéftrenér Tomáš Dvořák, do očí. Tréninkové metody trenéra Svobody jsou podle mě nejlepší na světě a já to takhle pokazím."

Mistrem Evropy se stal 29letý Brit Andy Turner ve svém nejlepším letošním výkonu 13.28. Stříbro získal v osobním rekordu 13.34 o sedm let mladší Francouz Garfield Darien, který se prezentoval velmi ladným stylem překonávání překážek. Bronz bral Maďar Dániel Kiss za 13.39. Bez medaile tak skončil i další ze spolufavoritů Polák Noga (5. za 13.44).

Masné čas pod dvě minuty stačil na šestou příčku
Půlkařka Lenka Masná se ve finále neztratila, byla stále v kontaktu s čelem závodu, který nebyl rozběhnutý rychle, ale ani pomalu. Stále se držela v první dráze a v cílové rovince nakonec jen o setinu prohrál pátou pozici. Podruhé v životě - po rozběhu v Barceloně - však pokořila o devět setin 2minutovou hranici. Jasně nejsilnější byla ve finiši Ruska Marija Savinovová, která dosáhla času 1:58.22. Překvapivé, ale osobním rekordem 1:58.85 vybojované stříbro brala Holanďanka Yvonne Haková. Bronz sebrala Slovence Klocové o devět setin Britka Jennifer Meadowsová (1:59.39).

"Jsem spokojená," uvedla Masná, "říkala jsem, že nechci být osmá, poslední a jsem šestá na prvním mistrovství Evropy, druhý čas pod dvě minuty během čtyř dnů, myslím, že to je úplně super," radovala se svěřenkyně Jiřího Sequenta, která se zdála být 150 metrů do cíle i na lepší pozici. "Říkala jsem si, že když trošičku zrychlím, že bych to mohla udržet, ale „trošku“ zrychlit už moc nešlo a začala jsem ztrácet. Bylo to rozběhnutý super, mezičasy nevím, ale tempo mě maximálně dneska vyhovovalo. Takticky jsem šla myslím docela dobře, nejsem si vědoma žádné velké chyby, ale síly v závěru už nebyly," zhodnotila se Masná. "Petrovi to nevyšlo, Zuzce Hejnové, to taky byla adeptka na medaili, tak jsem si říkala, třeba bych to mohla zachránit, snažila jsem se, co to šlo, ale je z toho šesté místo," pokrčila rameny. "Ale je to obrovská motivace, k té medaili moc nechybělo," uzavřela Masná.

Lemaitre má double
Strhující výkon opět připravil Francouz Christophe Lemaitre. 20letý šampion ze stovky se na dvojnásobné trati dlouho pohyboval mimo medialové pozice, v závěru byl však jasně nejrychlejší a nakonec se o setinu prosadil k doublu v průměrném čase 20.37. Smutnějším v tomto souboji byl zkušený, 31letý Brit Christian Malcolm. Že se všichni medailisté vejdou jen do pěti setin určil další Francouz na bedně, Martial Mbandjock, který tak přidal druhý bronz do sbírky po úspěchu na stovce.

Vyhrál Borlée, ale ne Jonathan. Kevin Borlée je překvapivým mistrem Evropy na čtvrtce za 45.08, jeho mladší dvojče Jonathan roli favorita - lídra tabulek - nezvládl, skončil až sedmý. Stříbro bral při shodě času na 45.23 Brit Michael Bingham před krajanem Martynem Rooneym.

Královskou španělskou trať, patnáctistovku takřka ovládli její vyznavači. Úplný triumf narušil jen na druhém místě Němec Carsten Schlangen. Taktickému závodu jasně dominoval ve finiši Arturo Casado, bronz bral Manuel Olmedo.

Ve stýplu se domácí favoritka, mistryně světa Marta Domínguezová, radovala "jen" ze stříbra. V rekordu šampionátu 9:17.57 ji o 17 setin předčila Ruska Julija Zarudněvová. Také bronz putuje na východ Evropy, díky její krajance Ljubov Charlamovové.

Šampionkou v kladivu se stala Němka Betty Heidlerová, které předvedla nejlépe 76.38. O tři čtvrtě metru zpět zůstala bývalá světová rekordmanka z Ruska Taťána Lysenková, jen bronz získala aktuální držitelka top výkonu Polka Anita Wlodarczyková.

Novotný do finále, dobře závodí vícebojařky
Dálkař Roman Novotný postoupil přímo do finále. Začal se 786 cm (+3.2 m/s), se kterými se chvíli držel v postupové dvanáctce. V druhé sérii však přešlápl a v poslední sérii tak měl poslední šanci, jak se vrátit do bojů o medaile. Svěřenec Michala Pogánye to zvládl, a skokem dlouhým osm metrů rovných (+1.2) na centimetr splnil kvalifikační normu. "Nervy jsem neměl, ono je to hop nebo trop," tvrdil o rozhodujícím pokusu Novotný. "Ani nevím, jak jsem byl na desce. Podmínky byly dnes dobré, foukalo pěkně, skvělý sektor i povrch," pochvaloval si. "Ve finále zkusím co nejdál skočit a uvidím. S radou a analýzou, co bylo v kvalifikaci špatně, přijde určitě trenér," usmíval se Novotný. Nejdále dolétli v kvalifikaci Španěl Caceres a Němec Reif, kteří vyrovnali evropský výkon roku 827 cm.

Sedmiboj pokračoval odpoledne nejprve koulí. Eliška Klučinová si v něm vytvořila vícebojařský osobák 14.05 (k absolutnímu chybělo 43 cm) a svěřenkyně Martiny Blažkové se tím posunula na 13. příčku. Kateřina Cachová předvedla svůj nejlepší letošní vrh - 11.25, a v průběžném pořadí poklesla 19. místo.
Dnešní program uzavřely sedmibojařky dvoustovkou. Cachová si vytvořila osobní rekord 24.76 (-0.2), ve stejném běhu i Klučinová zaběhla solidně, 25.08 je setinu za vícebojařským a osm za absolutním osobákem.
Po prvním dni vládne soutěži Britka Ennisová o 110 bodů před Ukrajinkou Dobryňskou, větší odstup už má Němka Oeserová. Eliška Klučinová přenocuje na třinácté pozici, Kateřina Cachová na sedmnácté.

Výsledky čtvrtého dne