Nedorozumění pořadatelů ovlivnilo výsledky Velké pardubické

Mezinárodní běžecký závod Velká pardubická cross-country EAA byl letos poznamenán chybou pořadatelů, kterou se tři vedoucí závodníci octli mimo konečné hodnocení.

Tempo v závěru závodu mužů na 10 kilometrů 35. ročníku mítinku EAA diktovala trojice Róbert Štefko, Slovák Miroslav Vanko a polský vytrvalec Jakub Burghard. Ve finiši se ale vinou chybného označení trati nedostali do cílové roviny, nýbrž do dalšího okruhu pardubického dostihového závodiště.

Pro prvenství si tak doběhl se ztrátou bezmála 100 metrů na vedoucí skupinku Polák Gizinski výkonem 32:23. Druhou pozici ve stejném čase obsadil úřadující mistr republiky v krosu David Gerych, třetí se ztrátou 37 vteřin skončil Michael Nejedlý. Vedoucí trojice Štefko, Vanko a Burghard nebyla v závodě klasifikována, pořadatelé tyto závodníky odměnili alespoň finanční prémií ve výši odměn vypsaných pro medailisty.

Vítězství v závodě žen na 5700 metrů si nenechala vzít Petra Kamínková, dvojnásobná mistryně ČR v krosu. Účastnice nedávného MS v půlmaratonu vyhrála časem 20:24 s náskokem 2 vteřiny na Vendulu Frintovou. Třetí příčku vybojovala Jana Klimešová (21:03).

Velká pardubická cross-country byla zároveň předposledním závodem v rámci letošního ročníku Českého běžeckého poháru. I přes bodový handicap v Pardubicích zůstal v čele olympionik Róbert Štefko a před závěrečným závodem už má zajištěno celkové vítězství v šestnáctidílném seriálu. Vítězka Velké pardubické Petra Kamínková se vyhoupla do vedení a ziskem 62 bodů má v průběžném pořadí osmibodový náskok na druhou Radku Churáňovou. Český běžecký pohár 2004 vyvrcholí 27. listopadu domácím šampionátem v přespolním běhu v Bruntálu.

Výsledky Velké pardubické cross-country EAA, Pardubice 17. 10. 2004:

MUŽI (10 km)
1. Gizinski (Pol.) 32:23, 2. Gerych (SSK Vítkovice) 32:23, 3. Nejedlý (Tepo Kladno) 33:00, 4. Biegala (Pol.) 33:05, 5. Kreisinger (Čtyři Dvory Č. Budějovice) 33:21, 6. Žavoronok (Bělorus.) 33:44

ŽENY (5.7 km)
1. Kamínková (AK Olomouc) 20:24, 2. Frintová (Olymp Praha) 20:26, 3. Klimešová (USK Praha) 21:03, 4. Wojkunská 21:11, 5. Zatorská (obě Pol.) 21:30