přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2010, 21:41

Nedělní maraton hlásí „vyprodáno“ a cílí na zlatou známku

Rekordní osmitisícová účast míří na start druhého dílu pražského běžeckého seriálu pořádaného PIM. Historicky nejkvalitnější pole elitních běžců by mělo pomoci k nejvyššímu ocenění od IAAF.

Pořadatelé z Pražského mezinárodního maratonu (PIM) zažili příjemné překvapení. Třicetiprocentní nárůst zájmu oproti loňskému ročníku nečekali. „Museli jsme zastavit registraci, když jsme měli 7900 běžců,“ uvedl marketingový ředitel PIM Jiří Nečásek. „Je nám to líto, ale dalším běžcům už bychom nemohli zajistit servis a především bezpečnost,“ doplnil jej hlavní organizátor Carlo Capalbo. Významnou část startujících, více než polovinu, tvoří zahraniční běžci, z nichž dominují Italové, kolegové z Capalbovy rodné země, následují Francouzi a silnou družinu zde bude mít také Maroko.

Kvalitativní posun se podařil v rámci elitních běžců. „Můžu říct, že to pole, které se nám podařilo získat, je jednoznačně nejlepší za celých šestnáct let,“ prohlásila Jana Moberly, která má shánění top maratonců v popisu práce.

Mužské trio favoritů obsahuje vskutku zajímavá jména. Nechybí v něm Keňan Patrick Ivuti, který se po loňském triumfu vrací vylepšit nejen loňský traťový rekord 2:07:48, ale jistě také osobní maximum, jež je o pouhé dvě vteřiny kvalitnější. Hlavním rivalem by mu měl být Etiopan Yemane Tseagay, jenž se může pochlubit ještě lepším osobákem 2:06:30 a také úspěchem na MS, kde loni v Berlíně skončil čtvrtý. Ovšem vůbec nejrychlejší, pokud jde o statistiky, je další z Keňanů, Sammy Korir, byť je jeho top výkon starý již sedm let. Korir v památné bitvě s krajanem Paulem Tergatem podlehl o vteřinu v souboji o tehdejší první čas pod hranici 2:05, v Berlíně mu tehdy změřili 2:04:56.

„Mezi ženami bychom rádi vylepšili již trochu vousatý traťový rekord,“ přiznala Moberly, která spolu s kolegy přitáhla na pokoření času hned několik závodnic s lepšími osobními maximy než stávající TR 2:26:33 z roku 2001. Keňanky Helena Kiropová a Rose Cheruiyotová disponují časy lehce pod 2:25, resp. 2:26, zhruba mezi nimi se podle osobáku nachází Ruska Lyubov Morgunovová.

Samotný maratonský závod v sobě ovšem skrývá hned několik dalších soutěží. Vedle policejního mistrovství Evropy, se utká o republikové tituly česká elita. „Já jsem rád, že od doby, kdy jsme začínali s mistrovstvím v rámci PIM, roste také účast těchto závodníků,“ připomněl ředitel ČAS František Fojt, podle nějž z někdejších počtů na prstech jedné ruky narostl počet maratonců na 120. V rámci pražského maratonu se republikový šampionát uskuteční po třinácté.

Tituly obhajují Ivana Martincová a Mulugeta Serbessa a zatímco mezi ženami jsou karty při neúčasti Anny Pichrtové jasně rozdány, mezi muži bude jistě bitva mnohem vyrovnanější. „Letos to bude určitě o dost zajímavější, loni to byl v podstatě souboj ‚Mirečka‘ (Mulugety Serbessy), snad mu tady tak můžu říct, a Petra Pechka,“ řekl Róbert Štefko, obhájce bronzové medaile. „Letos má výbornou formu také Dan Orálek a Pavel Novák, a já doufám, že tam mezi nimi také budu,“ přál si zkušená matador, jenž se prý jakž takž zotavil po půlmaratonu v Plzni. „Dříve jsem míval ambice i na rychlý čas, teď se soustředím na boj v mistrovství republiky,“ přiznal Štefko.

Aktuálně disponuje běžecký seriál PIM dvěma stříbrnými plaketami od IAAF pro silniční běhy a jednou zlatou, již má půlmaraton. „Rádi bychom získali zlatou známku i pro hlavní trať,“ prohlásil dnes Nečásek. K tomu musí závod splňovat řadu kritérií, zejména požadavků na kvalitu závodního pole. Nejen cílení na „Gold Label“ je však v záměru pořadatelů z PIM. Ti připravili pro Pražany nejen hlavní závod, ale celý víkend by měly ulice hlavního města ožít běžci, popřípadě chodce, pro něž je nachystána třeba sobotní procházka se psi. „Splnitelným přáním podle mě je, aby všichni účastníci maratonu sportovali pravidelně, aby to nebylo absolvování maratónského závodu jen recesí,“ vyjádřil se předseda olympijského výboru Milan Jirásek.

Fotogalerie z hlavní tiskové konference PIM – autor: www.graf.cz

10_PIMM0120.jpg10_PIMM0121.jpg10_PIMM0126.jpg
10_PIMM0130.jpg10_PIMM0134.jpg10_PIMM0142.jpg
10_PIMM0144.jpg10_PIMM0164.jpg10_PIMM0152.jpg


Michal Procházka

Vytisknout