přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Návštěvnost MS je trochu za očekáváním

Místo očekávaných 55.000 návštěvníků jich na berlínský Olympijský stadion zavítá každý den atletického mistrovství světa v průměru jen 40.000. vstupenek i velká kapacita stadionu.

I při nejatraktivnějších disciplínách jsou v ochozech stadionu vidět prázdná místa. Mezi příčinami jsou zmiňovány vysoké ceny 

Nižší návštěvnost podle německých komentátorů zastiňuje jinak výborně zorganizovaný šampionát, který se koná od minulé soboty do nadcházející neděle. Do dneška se prodalo na každý soutěžní den v průměru 45 procent vstupenek. 

"Vidíme skvělé obrázky v televizi a skvělou atmosféru. Škoda, že denní prodej lístků se trochu zadrhává," připustil marketingový šéf berlínského šampionátu Michael Mronz. 

Berlínský stadion má kapacitu zhruba 74.000 diváků a na každý den je k dispozici zhruba 65.000 lístků v ceně od 23 do 153 eur (zhruba 590 až 4900 korun). To sice ve srovnání s jinými vrcholnými akcemi konanými na stadionech není nijak přemrštěná cena, ale přesto se i z politických řad ozývá volání po zlevnění lístků. 

"Je třeba se rozmyslet, zda chceme zaplněný stadion, nebo případně další naštvané diváky," upozornil v deníku Berliner Zeitung předseda sportovního výboru Spolkového sněmu Peter Danckert. 

Prezident německého svazu DLV Clemens Prokop kritiku odmítl. "V cenách vstupenek to být nemůže. Ty nejdražší se prodaly," tvrdí Prokop. Podle Mronze bude Olympijský stadion od čtvrtka zhruba z 80 procent zaplněn. Sobota je dokonce už vyprodaná a na neděli bylo v předprodeji rozebráno více než 75 procent lístků. 

Prořídlé divácké řady však nelze přehlédnout, zvlášť pokud to člověk srovná s atletickým světovým šampionátem, jenž se v roce 1993 konal ve Stuttgartu nebo s mistrovstvím Evropy 2002 v Mnichově. MS v atletice je přitom celosvětově třetí nejvýznamnější sportovní událostí po olympijských hrách a mistrovství světa ve fotbale.
   
I bývalý místopředseda světového atletického svazu Helmut Digel konstatoval, že hlavní město Německa "není zrovna vášnivé atletické publikum". Ani při úchvatném nedělním běhu na 100 metrů s famózním Usainem Boltem nebylo zcela vyprodáno, i když jamajský sprinter si atmosféru pochvaloval. 

Mronz už v úterý v rozhlasové stanici rbb-Inforadio potvrdil, že dosud neprodané vstupenky se zlevňovat nebudou. "Když si 336.000 návštěvníků zakoupí lístky v předprodeji, myslím, že to ukazuje, že jsme nastavili velmi dobrou cenovou strukturu," podotkl Mronz. Poukázal rovněž na to, že berlínský stadion má výrazně větší kapacitu než stadiony, na nichž se světové atletické šampionáty konaly v minulosti. Například stadion na mistrovství v japonské Ósace před dvěma lety měl kapacitu "jen" kolem 50.000 míst. 

Organizátorům berlínského atletického svátku se občas rovněž vytýkalo, že sportovní událost roku v samotné německé metropoli nedostatečně propagovali. V průběhu soutěží se situace změnila. Očekává se, že víkendové maratonské závody přilákají více než 200.000 diváků.

ČTK