Návrat z Indie

Před polednem se vrátila z Indie česká minivýprava, běžkyně Petra Kamínková a místopředseda ČAS Oldřich Zvolánek. V New Delhi se zúčastnili 13. MS v půlmaratonu.

Olomoucká běžkyně obsadila 28. místo a z Evropanek byla 17., což je nesporným úspěchem. Na startu bylo 61 závodnic. Běžkyně ze Svatého kopečku v Olomouci byla se svým výkonem spokojená: „Startovala jsem potřetí na MS v půlmaratonu a v Delhi  to byl podle umístění můj nejlepší výsledek. V roce 2001 jsem byla v Bristolu 50., před dvěma lety v Bruselu 35. a teď jsem se zase o sedm příček polepšila. Na rovinaté trati s předlouhými rovinkami jsem běžela první pětku trochu rychleji, za 17:02. Desítkou jsem probíhala za 34:52. Na 12. km mi soupeřky z mé skupinky utekly a do 15. km jsem běžela sama. Tam mi naměřili mezičas 53:02. Na 18. km však přišla krize a málem jsem vzdala. V té době se už šplhala rtuť teploměru ke třicítce. Ale na mistrovství světa přece nemůžu vzdát. Škoda, tady jsem ztratila nejméně tři až čtyři místa,“ povzdechla si Petra.

Oldřich Zvolánek naši běžkyni také jen chválil: „Petra je bojovnice. Byl to opravdu těžký závod. Start i cíl byly na obrovitém stadionu Jawahara Lal Nehrua, velkostí připomíná náš Spartakiádní stadion. Tam všichni také probíhali 10. km. Na stadionu i podél tratě byly desetitisíce diváků. Průběh celého závodu vysílal indický sportovní televizní program. Celý týden před závodem bylo v indické televizi obsáhlé zpravodajství. Hned v pondělí večer viděli diváci přílet naší a nizozemské reprezentace. Je dobře, že Petra měla možnost zvyknout si na indická vedra. Až do čtvrtka si stěžovala, že ji po tréninku bolí nohy. V pátek to již bylo dobré. Solidní aklimatizace se projevila i při samotném závodě.“

Za rok bude dějištěm půlmaratonského MS kanadský Edmonton a start na tomto závodě je příštím velkým cílem Petry Kamínkové. Do maratonů se jí už moc nechce, ten letos zkoušela jen kvůli olympiádě.