přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. dubna 2011, 17:52

Návrat podruhé, vyškrtnutý Carl a jiné

Přinášíme další přehled zpráv z minulého týdne, příliš malých, abychom jim věnovali samostatné články, ale dost velkých, abychom je opomněli zmínit.

Lewise z voleb (zatím) vyškrtli
Jen pár dnů poté, co legendární atlet Carl Lewis ohlásil snahu stát se senátorem ve státě New Jersey za Demokraty, hrozí, že vůbec nebude smět kandidovat. Ústava státu totiž ukládá uchazečům povinnost žít v New Jersey čtyři roky. Lewis se zde narodil, drží zdejší platný řidičský od roku 2006, ovšem v roce 2009 volil v Kalifornii, kde také podniká. Tajemník guvernéra státu New Jersey, Kim Guadagno z konkurečních Republikánů, Lewise z kandidátky vyškrtnul s tím, že tu nebydlí, neplatí daně, nevolí atd. „Král Carl“ se s vyšachováním nesmířil, hodlá pokračovat v kampani a se svými právníky připravuje kroky, které by jej měly dostat zpět do hry.

Hrám Carifta kralovala Jamajka
Jubilejní čtyřicátý ročník her karibské oblasti ovládli v Montego Bay domácí Jamajčané. V soutěžích určených dorostencům a juniorům nastřádali 66 medailí, tedy více než druhý Trinidad a Tobago (32) a Bahamy (31) dohromady, za touto dvojicí těsně následoval Barbados (27). O některých zajímavých výkonech jsme psali zde.

Utkají se Bolt, Powell a Gay před MS?
Trio sprinterských superstar by se mělo potkat ještě před Tegu, myslí si Jamajčan Asafa Powell, uvedl to alespoň v rozhovoru pro BBC. Zatím to však vypadá, že se střetnou nanejvýš ve dvojici. Například Powell s Boltem v Římě anebo Powell s Gayem v Birminghamu a Londýně.

Rezervační systém na Londýn se přetížil
V tomto týdnu skončila možnost zamluvit si vstupenky na olympiádu v příštím roce. Londýnští organizátoři však museli uzávěrku o více než hodinu posunout, neboť se při závěrečném náporu fanoušků přetížil online systém natolik, že na dvacet minut vypadl z provozu.  Těsně před vypršením limitu o půlnoci z 26. na 27. dubna tak bylo zájemcům oznámeno, že jsou objednávky prodlouženy. V půl druhé v noci už byl systém, v němž se rozdělovalo na šest a půl milionu vstupenek, uzavřen.

Britové získali kvalitní čtvrtkařku
Rodačka z USA Shana Coxová změnila občanství a od 10. dubna může závodit za Velkou Británii. Reprezentovat ji však bude moci až od 29. listopadu 2011. Propásne tak zcela jistě MS v Tegu, ale v Londýně by se při olympiádě mohla „domácímu“ publiku předvést. Coxová se může pochlubit osobním rekordem 50.84 z roku 2008, letos už zaběhla 51.46.

Abeylegesseová je těhotná
Aktuální evropská šampionka na desítku Elvan Abeylegesseová vynechává letošní sezonu. Její první dítě by se mělo narodit začátkem září. Hned na podzim by se turecká reprezentantka s etiopskými kořeny ráda vrátila do přípravy tak, aby stihla natrénovat na obhajobu zlata na ME v Helsinkách a olympijských medailí v Londýně.

Šéf her Commonwealthu zatčen a vyhozen
Suresh Kalmadi, předseda organizačního výboru loňských Her Britského společenství, je podezřelý, že při přípravě soutěží v Novém Dillí zpronevěřil finanční prostředky, místní úřady jej proto i zatkli. Kalmadi vinu popřel, ale už několik hodin po vzetí do vazby byl odvolán z funkce prezidenta Indické olympijské asociace (IOA) a bleskurychle jej na tomto postu vystřídal šéf lukostřeleckého svazu V K Malhotra. 66letý Kalmadi stál v čele IOA od roku 1996.

Zemřel „Haileho“ vodič
Běžec Peter Kiprotich tragicky zahynul v keňském Itenu.  Člen týmu Volare Sports zůstal hodinu po nehodě uvězněný ve svém autě, po převozu do zdejší nemocnice zemřel na četná vnitřní krvácení. 32letý Keňan pomáhal Haile Gebreselassiemu ke světovému rekordu při berlínském maratonu v roce 2007 (2:04:26). Kiprotich byl výborným vytrvalcem, jeho osobní rekord v maratonu měl hodnotu 2:08:49 z Frankfurtu. O tři roky dříve na stejném místě v královské trati debutoval, naposledy běžel maraton na Zlatém pobřeží v Austrálii loni v červenci y skončil druhý. Poloviční vzdálenost zvládl v kariéře nejlépe za 1:01:45 v Glasgow (2006).

Pocta Waitzové v Oslo
Norský atletický svaz ohlásil, že 11. května proběhne na stadionu Bislett v Oslo vzpomínková akce na minulý týden zesnulou Grete Waitzovou. Má promluvit premiér země Jens Stoltenberg a pozvána bude i královská rodina. Uctít památku vynikající vytrvalkyně bude moci i široká veřejnost, pro niž se stadion otevře. Socha za přínos Weitzové sportu byla vztyčena v blízkosti stadionu již v roce 1984.

Starty „milionářky z chatrče“ a mistra světa z Berlína
Pamela Jelimová, objev sezony 2008, v níž získala olympijský triumf i milionový poklad zlaté ligy, se chystala startovat na domácím mítinku v Mumias. Prohlédnout si místo své obhajoby vyrazí šampion z předešlého MS Yusuf Saad Kamel, na „přípravném“ mítinku v Tegu 12. května však bahrajnský reprezentant nepoběží 1500, ale 800 metrů.

Ještě jeden comeback výškařské maminky?
Olympijská vítězka Tia Hellebautová, která se po těhotenství vcelku úspěšně vrátila do výškařského sektoru vloni pátým místem na mistrovství Evropy, teď zvažuje další comeback. Belgičanka v Barceloně závodila už s dalším potomkem v břiše a po druhém porodu už se jí prý podařilo díky přípravě v kempu ve Valencii vrátit na původní váhu. Kouč Hellebautové a otec jejich dětí Wim Vandeven prohlásil pro belgická média předpokládaný návratu před olympiádou v Londýně, kde by pak mohla výškařka obhajovat zlato.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout