přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Nástupcem El Guerrouje se v Helsinkách stal Ramzí z Bahrajnu

Rašíd Ramzí reprezentující Bahrajn se stal dnes na mistrovství světa v Helsinkách nástupcem slavného Hichama El Guerrouje.

Ve finále patnáctistovky měl rodák z Maroka nejvíce sil v závěrečném spurtu a v čase 3:37,88 minuty vyhrál před svým bývalým reprezentačním kolegou Adilem Kaouchem. Jen dvě setiny dělily od stříbra mohutně finišujícího Portugalce Ruie Silvu. El Guerrouj, vítěz předchozích čtyř světových šampionátů, byl v Helsinkách pouze jako divák. Před mistrovstvím světa oznámil,že se kvůli tréninkovému manku způsobeným angínou obhajoby nezúčastní a vynechá i zbytek sezony.

Finské publikum se na mistrovství světa v Helsinkách nedočkalo vítězství domácího favorita Tera Pitkämäkiho. Lídr světových tabulek dokonce skončil zcela bez medaile, tu nejcennější si do sousedního Estonska odveze Andrus Värnik. Stříbrný medailista z předchozího šampionátu v chladu a dešti poslal oštěp do vzdálenosti 87,17 a bez centimetru o metr za sebou nechal olympijského vítěze z Atén Andrease Thorkildsena z Norska. Bronzová medaile zbyla na obhájce titulu Sergeje Makarova,jemuž na zisk cenného kovu stačil výkon 83,54. Pitkämäki jako poslední finalista s hodem přes osmdesát metrů hodil o 227centimetrů méně.

Teprve devatenáctiletá americká dálkařka Tianna Madisonová nečekaně ukončila v Helsinkách nadvládu evropských skokanek na mistrovství světa, která trvala od Stuttgartu 1993. Dnešní osobní rekord 689 centimetrů znamenal pro neznámou atletku zlatou medaili a také návrat titulu do Spojených států amerických, pro které jej naposledy získala v Tokiu 1991 slavná vícebojařka Jackie Joynerová-Kerseeová. Ta byla se dvěma tituly dosud jedinou americkou šampionkou v dálce. Francouzka Eunice Barberová, jež před dvěma lety rovněž jako sedmibojařka slavila prvenství, dnes přidala k sedmibojařskému stříbru bronz. Lepší než ona byla v nejslabší soutěži historie šampionátů ruská favoritka Taťjana Kotovová.

Tonique Williamsová-Darlingová z Baham dnes přidala k olympijskému vítězství v běhu na 400 metrů titul mistryně světa. Loňská vítězka jackpotu v seriálu mítinků Zlaté ligy vyhrála i nejdůležitější závod tohoto roku, když časem 49,55 sekundy porazila o 19 setin vedoucí ženu světových tabulek Sanyu Richardsovou z USA. Třetí místo na helsinském Olympijském stadionu obsadila obhájkyně titulu Ana Guevaraová z Mexika, jež se poprvé v sezoně dostala časem pod 50 sekund.

                                                                                                    ČTK