přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Následující dny jsou nabité atletikou

Dneškem počínaje startují opravdu dny bohaté na závodění v královně sportu. Přinášíme malou pozvánku či upozornění na to, co by vám nemělo uniknout o víkendu.

Pátek
V Jablonci nad Nisou se i přes značnou nepřízeň počasí rozjel republikový šampionát vícebojařů. Podrobnosti ve včerejší zprávě.
Výsledky sledujte zde. http://online.atletika.cz/vysledky.aspx?idk=10134

Za českými hranicemi je páteční podvečer vyhrazen mítinku EAA v Bělehradě. Českou stopu tu zanechají Kateřina Čechová na 100 a 200 m a Nikol Ogrodníková na 100 m překážek a v oštěpu. Pořadatelé označili závody jako test na univerziádu, jež se tu koná začátkem července.
Bělehrad http://www.beomeeting.com/

Trio českých tyčkařů Balner, Janáček a Kudlička startuje na skokanském mítinku ve starém městě rakouského Innsbrucku. Hlavním esem závodů je Björn Otto.
Innsbruck http://www.goldenroofchallenge.at/index.html

Sobota
Po mírném pátečním vánku vypukne smršť naplno. Český fanda by se potřeboval minimálně rozčtvrtit:

Klubový Pohár mistrů evropských zemí hostí španělský Castellón. Po šesté v řadě reprezentuje družstvo žen USK Praha, naopak křest ohněm čeká muže AK Kroměříž. Oba týmy přiznávají, že jim půjde především o udržení nejvyšší skupiny. Podle stránek pořadatelů k hvězdám českých výběrů patří překážkářka Zuzana Hejnová a dálkař Roman Novotný. Oba spojuje příjemná skutečnost – finálové umístění na olympijských hrách. Hejnová zde poběží poprvé svou hlavní disciplínu 400 m př. (sobota 17:30) a limit pro MS, minimálně ten mírnější 56.30 bude v ohrožení. Novotný má z tohoto pohledu splněno (816 ne extralize), ale letos se prý chce dostat až na 830. Z českého pohledu dodejme ještě minimálně jméno stříbrné překážkážky z HME Lucie Škrobákové. Na startu však bude spousta jmen i ze zahraničních řad, namátkou – Alminovová, Abakumovová, Uchov, Licciardello, Obikwelu, R. Silva, Charfreitag, Valjukevič, Beitiaová, Alozieová, Benhassiová, N. Gomesová, Abeylegesseová, Cusmaová.
Castellón http://www.castellon09eccc.com/

Rozběhne se vícebojařská Mekka. Roman Šebrle do ní odcestoval plný entuziasmu a netají se ambicí zvítězit v Götzisu pošesté. Hlavními soupeři mu budou Kravčenko, Smith, Kasjanov, Hardee, Arnold. Mezi ženami bude bohužel chybět zraněná Denisa Rosolová. Favoritkou je tak jako tak olympijská šampionka Dobryňská, konkurenci jí tvoří zejména Černovová, Tyminská, Schwarzkopfová.
Götzis http://www.meeting-goetzis.at/

Do krétské Kalamaty na Papaflessia 2009 se podle dostupných informací vydává výškař Svatoslav Ton. Hlavními jmény mítinku jsou sprinteři Chambers (100 m), Wissman a Ndure (200 m) a dálkař Mokoena.
Kalamata http://www.papaflessia.gr/

Početná výprava českých běžců a překážkářů míří na Pfingstmeeting do Mnichova: 400 m překážek – Prorok, Šimánek, Habásko, Ulrichová, Melichová, 1500 m – Sekanová, Kourek, Doubravský, Tománek, Jalový, Hoffmanová.
Mnichov http://leichtathletik-psv-muenchen.de/pfingstmeeting.php

Chodecký mítink Na Rynek Marsz v polském Krakově sezval vynikající pole díky Robertu Korzeniowskému, závodní legendě v pořadatelském týmu. Na desítku se tu chystá kompletní trio olympijských šampionů – Kaniskinová, Borčin (20 km) i Schwazer (50 km). Skvělé je i další složení: F. J. Fernandez, K. Plätzerová, J. Perez, Y. Diniz. Ve startovce nechybí ani čeští chodci: Schindlerová, Pelantová, Schrom, Malysa.
Stránky polského svazu (lze vpravo kliknout) http://pzla.pl/

Třešničkou na dortu, pro Evropany položenou večer až v noci, je Grand Prix v New Yorku. Z nabité startovky mítinku vypíchněme jen pár jmen: A. Powell (100 m), T. Gay, J. Wariner (oba 200 m), L. Merritt, K. Clement (oba 400 m), V. Campbell-Brownová, C. Jeter, L. Williamsová (všechny 100 m), A. Felixová (100 i 400 m), N. a S. Williamsová (obě 400 m), T. Dibabaová, B. Lagat, G. Gebremariam (všichni 5000 m).
New York http://www.reebokgrandprix.com/

Neděle
Poslední víkendový den dobíhají samozřejmě všechny tří vícedenní záležitosti: Jablonec, Castellón a Götzis. Upozornit bychom měli minimálně na dvě další, výhradně nedělní:
Mítink v rakouském Schwechatu zmenšil svůj věkový rozsah ze všech mládežníků (včetně „22“) pouze do 17 let. Na jih od našich hranic nicméně míří početná skupina čítající na dvacet českých žáků a dorostu.
Schwechat http://www.svs-leichtathletik.at/de/

Kladno 2009 se přesunulo ze zářijového termínu, kde se muselo více bít o pozornost. Čeští atleti, kteří nejsou v Jablonci, nevyjeli za hranice, ale chtějí závodit a nebojí se zimy, budou velmi pravděpodobně zde.
Kladno http://atletika.kladno.cz/

A jak už bylo naznačeno v úvodu, rozjezd je opravdu ostrý a navíc vytrvalý, hned v pondělí čeká atletiku tradičně skvělé Hengelo…

Michal Procházka

Vytisknout