přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2010, 13:58

Národní tým nabral směr Barcelona

V neděli po jedenácté hodině se začala scházet česká atletická eprezentace na letišti v Praze-Kbelích, aby se nechala přepravit vojenským speciálem do dějiště evropského šampionátu.

Tým je silný a doufám, že bude i úspěšný.  Před čtyřmi lety z Göteborgu Češi přivezli čtyři medaile a několik finálových umístění, v silách této sestavy je takovou bilanci minimálně zopakovat,“ prohlásil šéftrenér Tomáš Dvořák a připomněl, že většina z 41 závodníků se nominovala na základě přísnějších kritérií, a je tedy předpoklad, že by měly postupovat ze základních kol.  “ Je to sport, jistého není nic, ale můj vnitřní pocit je v tomto směru optimistický,“ doplnil.


Takto vypadají medaile, o něž se bude v Bsrceloně soutěžit.Šampionát v Barceloně začíná v úterý a hned první den soutěží se představí téměř čtvrtina týmu, včetně medailových nadějí.  Jako první vstoupí do šampionátu trio českých čtvrtkařek-překážkářek, Zuzany Hejnová a Bergrová a Kristina Volfová.  Kvalifikace čeká koulařku Janu Kárníkovou a také diskařku Věru Cechlovou.

Probít se do finále je samozřejmě první cíl. Teprve pak můžu myslet na další ambice. Jsem zdravá, ale trochu mám obavy z toho, že po kvalifikaci není den volna, ale následuje bezprostředně finále,“ prohlásila bronzová medailistka z MS v Helsinkách s tím, že model dvou závodů ve dvou dnech si cíleně vyzkoušela před týdnem, kdy po pátečním mítinku Diamantové ligy v Paříži startovala v sobotu v Třinci na republikovém šampionátu.

„Byla jsem z toho dost unavená, ale velkou roli hrála cesta. Vstávala jsem ve tři ráno, letěla do Prahy, pak do Mošnova, odkud mě manžel vezl autem,“ popsala svou anabázi. Do Barcelony se však svěřenkyně Josefa Šilhavého těší. „Už mi chyběla týmová atmosféra. Chystám se na stadion fandit ostatním, a když vybude po soutěži čas,  chci stihnout i nějaké ty památky,“ doplnila Cechlová.

Také v úterním odpoledním bloku bychom měli vidět pětici českých závodníků, a to včetně hlavní medailové naděje Barbory Špotákové, kterou spolu s Jarmilou Klimešovou čeká kvalifikace oštěpu. Nástrahám úvodních kol budou čelit také půlkařka Lenka Masná, sprinter Jan Veleba  a výškař Jaroslav Bába.
'
Bronzový medailista z olympijských her v Aténách přitom před odletem neskrýval mírné rozpaky. „Přijde mi, že jsem zatím v sezoně úplně netrefil žádný skok na pořádné výšce. Buď to tedy vyjde tam nebo ne. Mám také drobný problém s lýtkem, který se ale zlepšuje,“ prohlásil svěřenec Jana Janků staršího.

S výpravou odcestoval do Barcelony také desetibojař Roman Šebrle, který sice pro zranění nemůže obhajovat titul mistra Evropy, uchází se však o zvolení do komise sportovců při EA. A volby budou probíhat paralelně se šampionátem. Světový rekordman a olympijský vítěz si přitom samozřejmě udělá čas, aby zavítal i do tribun. „Je to poprvé, co jedu někam jako fanoušek a očekávám, že si to řádně protrpím. Hlavně desetiboj, ve kterém za dané situace věřím Kasjanovovi,“ prohlásil Šebrle.

Adam Pražák

Vytisknout