Národní šampionáty ve světě

úterý 20. února 2018
Nejen v České republice proběhlo o uplynulém víkendu národní mistrovství. Své domácí šampionáty měla řada atletických velmocí. Jak se tedy bojovalo o tituly v zahraničí?

Spojené státy americké

Americký národní šampionát byl dle očekávání smrští letošních nejlepších světových výkonů, kterých padlo hned osm. K vidění byl dokonce i jeden halový světový rekord. O ten se postaral na šedesátce Christian Coleman. Stříbrný medailista z MS v Londýně se blýskl již v rozběhu, kde běžel zadrženě 6.46. Ve finále mu pak časomíra ukázala 6.34, čímž o pět setin překonal dosavadní historické maximum legendárního krajana Maurice Greena. Coleman již v letošní sezóně zaběhl čas 6.37, ale tento výkon mu nebyl uznán, jelikož nestartoval ze zátěžových bloků. Vynikajícího výkonu 6.40 dosáhl druhý Ronnie Baker, jenž se tímto časem zařadil na třetí místo v historických tabulkách jen o setinu za bývalého světového rekordmana Greena. Třetí Mike Rodgers zaznamenal 6.50.

Na světový rekord se útočilo také v závodě na 60 metrů překážek žen. Jeho vítězka Sharika Nelvisová za ním časem 7.70 zaostala pouhé dvě setiny. Jedná se zároveň i o americký národní rekord. Famózních časů dosáhly i druhá Kendra Harrisonová (7.72) a třetí Christina Manningová (7.73). Na stejné distanci mužů se radoval z titulu Jarret Eaton, jenž vylepšil hodnotu letošního světového maxima na 7.43, což je jeho nový osobní rekord. Na stupně vítězů ho doprovodili Aries Merritt (7.46) a Devon Allen (7.49).

Pekelně rychlý čas předvedla na šedesátce žen její vítězka Javianne Oliverová, která prolétla rovinku za 7.02 a vyhoupla se do čela letošních světových statistik. V závodě na 400 metrů se totéž podařilo Courtney Okolové, když při svém triumfu vylepšila WL na 51.16. Zdatně jí sekundovaly Shakima Wimbleyová (51.17) a Phyllis Francisová (51.19). Na čtvrtce mužů se v rozběhu blýskl Fred Kerley (45.18). Ve finále byl ovšem nejrychlejší Michael Cherry (45.53).

Překvapivou vítězku měla soutěž tyčkařek, kde vyhrála nepříliš známá Katie Nagoetteová, která se navíc svým vítězným skokem 491 centimetrů zařadila na čtvrté místo historických halových tabulek v této disciplíně a připsala si cenné skalpy Sandi Morrisové (486) a Jennifer Suhrové (481). Také mezi muži se stal překvapivým šampionem Scott Houston, jenž si vylepšil osobní rekord na 583 centimetrů a porazil druhé Mika Arnolda (578) i třetího Sama Kendrickse (578).

V dálkařském sektoru předvedla nejdelší skok letošní halové sezóny Brittney Reesová, když dolétla na 688 centimetrů. V kvalitním mužském závodě se radoval Jarrion Lawson za 828 centimetrů. Na stupně vítězů ho doprovodili Marquis Dendy (822) a Michael Hartfield (818).

Letošní nejlepší světový výkon zapsala také vítězka soutěže pětibojařek Erica Bouchardová, která posbírala 4760 bodů. Mezi muži byl nejlepší Jeremy Taiwo se ziskem 5935 bodů. Ve výškařském sektoru kralovali Erik Kynard (230) a Vashti Cunninghamová (197). V tom mužském trojskokanském byl nejúspěšnější Will Claye (17.28). Na půlce se zaskvěl Donovan Brazier. Čas 1:45.10 ho řadí na druhé místo letošních světových tabulek.

Německo

Německé mistrovství ozdobily zejména sprinty. Na šedesátce žen vyhrála v novém osobním rekordu 7.06 Tatjana Pintová a zaostala jen dvě setiny za národním rekordem. Následně pak zkompletovala sprinterský double na dvoustovce, kde zaznamenala další osobák 23.19. Mezi muži byl nejrychlejší Julian Reus (6.61). Očekávaný duel na ženské šedesátce překážek tentokrát vyzněl lépe pro Cindy Rolederovou, která zvítězila ve vyrovnaném osobním maximu 7.84. Pamela Dutkiewiczová si pověsila na krk stříbro za 7.89.

Německý národní rekord 8:36.01 zaběhla na trojce Konstanze Klosterhalfenová. V koulařském sektoru potvrdil roli favorita David Storl (21.19). V tyči se radovali z triumfu Raphael Holzdeppe (568) a Katharyna Bauerová (451). Nejlepší dálkařkou byla Malaika Mihambová (668). Ve výšce mužů dominoval Mateusz Przybylko (230).

Polsko

Na polském mistrovství byly kvalitní zejména technické disciplíny. V tyči mužů zvítězil Piotr Lisek výkonem 583 centimetrů. Druhou příčku bral Pawel Wojciechowski za 572. V koulařském kruhu předvedl nejdelší vrh Michal Haratyk, který si vylepšil halový osobák na 21.47 a možná trochu překvapivě porazil Konrada Bukowieckeho (20.60). Ve stejné disciplíně žen dominovala Paulina Gubaová v novém kariérním maximu 18.77. Na šedesátce potvrdila papírové předpoklady Ewa Swobodová, když prolétla rovinku za 7.22. Na čtvrtce byli nejrychlejší Jakub Krzewina (46.15) a Justyna Swietyová (52.11). V pětiboji vylepšila hodnotu juniorského národního rekordu Adriana Suleková, když posbírala 4385 bodů.

Slovensko

Svůj šampionát měli i naši východní sousedé. Velmi rychlé bylo finále mužů na 60 metrů, kde triumfoval Ján Volko v rekordu mistrovství 6.65. Nečekaně vyrovnaným soupeřem mu byl Simon Bujna, jenž si vylepšil osobní maximum na 6.68. Dařilo se také Lucii Vadlejch, která vyhrála soutěž dálkařek výkonem 632 centimetrů a brala stříbro na šedesátce překážek (8.48), kde podlehla pouze specialistce Stanislavě Lajčákové (8.38). Za zmínku jistě stojí i vítězný výkon 224 centimetrů výškaře Matúše Bubeníka.

Velká Británie

Na britském šampionátu brali národní tituly na šedesátce Asha Philipová za 7.12 a Chijindu Ujah v čase 6.56. Nad překážkami byl nejrychlejší loňský mistr Evropy Andy Pozzi (7.58). Běžecký double získala Laura Muirová, když ovládla závody na 1500 metrů (4:22.57) a 3000 metrů (8:46.71). V dálkařském sektoru úspěšně otestovala formu vícebojařka Katarina Johnson-Thompsonová, když brala zlato za 671. Vítězka osmistovky Shelayna Oskanová atakovala dvouminutovou hranici, za kterou nakonec zaostala o šest setin. Na čtvrtce zvítězila Eilidh Doyleová (51.84).

Francie

Ozdobou francouzského mistrovství byla šedesátka překážek mužů. O vítězi rozhodla jediná setina, která hovořila ve prospěch Aurela Mangy, který si vylepšil osobák na 7.53 a porazil zkušenějšího reprezentačního kolegu Pascala Martinot-Lagarda (7.54). Na hladké šedesátce se blýskla časem 7.17 Carolle Zahiová. Mezi muži byl nejrychlejší Marvin Rene za 6.65. V tyči mužů kraloval Renaud Lavillenie, který jako jediný překonal 583 centimetrů. Stříbro bral jeho bratr Valentin za 572. Stejnou výšku zdolal i Kevin Menaldo. Mezi ženami byla suverénní Ninon Guillon-Romarinová (460).

Španělsko

Jeden národní rekord padl v průběhu španělského mistrovství. Na dvoustovce se o něj postaral časem 20.68 Oscar Husillos. Trojskok žen ovládla v kvalitním výkonu 14.22 Ana Peleteirová. V koulařském sektoru prodal své bohaté zkušenosti Borja Vivas (20.27). V dálce atakoval osmimetrovou hranici Eusebio Caceres (797).

Švýcarsko

Na švýcarském šampionátu se zaskvěla sprinterka Mujinga Kambunjiová, když posunula hodnotu národního rekordu na šedesátce na 7.03, čímž se řadí na druhé místo letošních světových tabulek. Druhá Alja Del Ponteová vylepšila výkonem 7.24 historické maximum své země v kategorii do 22 let. Lea Sprungerová jasně dominovala na dvoustovce, když zvládla jeden okruh za 22.88. V dálkařském sektoru byl suverénní Benjamin Gföhler (791).

Bělorusko

Překážkářka Alina Talayová byla hlavní hvězdou běloruského mistrovství. Finálový závod jasně opanovala v čase 7.91. Tyčkařka Irina Žuková ozdobila svůj triumf národním rekordem 457 centimetrů. Výškařským šampionem se stal Maksim Nědosekov, který se přenesl přes laťku ve výšce 231 centimetrů. Soutěž žen vyhrála Karyna Tarandaová za 189 centimetrů.

Nizozemsko

Stoupající formu směrem k HMS potvrdila Dafne Schippersová, která brala na šedesátce domácí titul za 7.09. Druhá byla Jamile Samuelová v čase 7.17. Na čtvrtce předvedla kvalitní čas 52.21 Madiea Ghafoorová.

Istanbul

V tureckém Istanbulu proběhl šampionát balkánských zemí. V jeho průběhu vylepšil turecký národní rekord na 60 metrů Emre Barnes, když mu časomíra ukázala 6.62. Kvalitní koulařskou soutěž ovládl Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny (20.77) před Rumunem Andreiem Gagem (20.41). Ve výšce byla nejlepší Chorvatka Ana Šimičová (192) a v dálce zvítězil Albánec Izmir Smajlaj (780). Na půlce měl nejrychlejší finiš Amel Tuka (1:49.49). Smutnit však nemusel ani druhý Rusa Hajdari, jelikož jeho čas 1:49.58 je novým halovým národním rekordem Kosova. V tyčkařském sektoru kralovali Chorvat Ivan Horvat (555) a Nikoleta Kyriakoupolouová (450).