Národní mistrovství v zahraničí

pondělí 20. února 2017
Mistrovství České republiky v hale proběhne až o nadcházejícím víkendu. Některé země však měly své národní šampionáty o tom uplynulém. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se v jejich rámci událo.

Německo

Nejkvalitnější disciplínou německého šampionátu byla šedesátka překážek žen. Pamela Dutkiewiczová vyhrála v druhém nejlepším světovém čase letošní halové sezóny 7.79. Druhá byla Cindy Rolederová v novém osobním maximu 7.84. Sprinterský mistrovský double získala u našich západních sousedů Rebekka Haasseová. Nejprve triumfovala na šedesátce v čase 7.16 (v rozběhu 7,14) a následně ovládla i dvoustovku v nejlepším letošním evropském výkonu 22.77. Tyčkařské tituly pro sebe získali Raphael Holzdeppe (568) a Lisa Ryzihová (465). Skvělý čas zaběhla vítězka patnáctky Konstanze Klosterhalfenová, když zvládla trať za 4:04.91, čímž se zařadila na druhé místo letošních evropských tabulek.

Koulařská klání se stala dle očekávání kořistí Davida Storla (20.98) a Christiny Schwanitzové (18.50). V dálkařském sektoru byla nejlepší vícebojařka Claudia Salman-Rathová za 672 centimetrů. Mistr Evropy Max Hess s přehledem zvítězil v trojskoku (16.71). Ve výšce se těšila z prvenství Marie Laurence Jungfleischová (192).

Polsko

Ve skvělé formě se drží polský tyčkař Piotr Lisek, jenž triumfoval na polském mistrovství výkonem 583 centimetrů. Kvalitní byla soutěž koulařů, kde byl nejlepší Konrad Bukowiecki za 20.61. Druhý skončil Michal Haratyk (20.30). Osobní maximum si vylepšila vítězka čtvrtky Justyna Swietyová (52.09). Ve výškařském sektoru si dle očekávání vyskákala zlato Kamila Licwinková (193). Na nejkratším sprintu žen kralovala Ewa Swobodová za 7.15. Adam Kszczot si v poklidu doběhl pro mistrovský titul na půlce (1:47.56). Sprinterský double si připsal Rafal Omelko, který vyhrál dvoustovku (21.14) i čtvrtku (46.60).

Slovensko

Slovenským mistrem na šedesátce se stal Ján Volko, který časem 6.67 vyrovnal své národní maximum do dvaadvaceti let. Ve výšce byl nejlepší Lukáš Beer, jenž se přenesl přes 226 centimetrů. Své bohaté medailové sbírky rozšířily sestry Velďákovy. Jana vybojovala již dvanáctý halový titul, když dolétla na 630 centimetrů. Dana má po víkendu halových mistrovských titulů dokonce patnáct. Tentokrát jí ke zlatu stačil výkon 13.37. Osobní maximum si vylepšil v trojskoku jejich tréninkový kolega Tomáš Veszelka (16.40).

Francie

Francouzské národní mistrovství ozdobili svými výkony hlavně překážkáři. Zvítězil Pascal Martinot Lagarde za 7.52. Překvapivým stříbrným medailistou se stal Aurel Marga, který zaostal o pouhou setinu zpět (7.53). Nejlepší evropský výkon letošní sezóny padl v trojskokanském sektoru a zasloužil se o něj Jean Marc Pontvainne (17.13). Dařilo se také Kevinu Menaldovi v tyčkařském sektoru, když skočil 578 centimetrů. Pro titul na šedesátce si dosprintoval Christophe Lemaitre za 6.60.

Španělsko

Svůj šestnáctý výškařský mistrovský titul získala Ruth Beitiaová. Olympijská vítězka z Ria si vylepšila sezónní maximum na 196 centimetrů a ve světových tabulkách figuruje na třetím místě. Národní rekord zaběhl na čtvrtce Oscar Husillos, jenž zvládl dva okruhy za 45.92 a zařadil se na druhé místo průběžných evropských tabulek za Pavla Masláka. Svůj premiérový španělský halový titul získal překážkář Orlando Ortega (7.61).

Itálie

Ozdobou italského šampionátu byla dálkařská soutěž mužů, kde zvítězil Lamont Jacobs, který dolétl na 806 centimetrů, což je druhé místo v průběžných světových tabulkách. O jediný centimetr porazil druhého Filippa Randazza (805). Přes osm metrů se dostal i bronzový Andrew Howe (801).

Řecko

Vrcholem řeckého mistrovství byl závod tyčkařů. Kostadínos Filippidis i Emanouil Karalis dokázali shodně překonat 570 centimetrů. Karalis dokázal o další deset centimetrů posunout juniorské národní maximum a zařadil se na druhé místo historických světových tabulek této kategorie. Lepší je pouze Švéd Armand Duplatis, který v New Yorku skočil 575 centimetrů.

Ukrajina

O nejlepší výkonu ukrajinského šampionátu se postaraly sprinterka Olesia Povhová, která vyhrála šedesátku v čase 7.15 a výškařka Oksana Okuněvová. Ta zvítězila za 194 centimetrů. V trojskokanském sektoru dominovala Olga Saladuhová (14.02).