přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Nadnárodní atletická akce v Poděbradech

Již 74. ročník chodeckých závodů v Poděbradech se letos podruhé uskuteční pod hlavičkou EAA.

V sobotu 8. dubna 2006 tak bude ve znamení mistrovství ČR  v chůzi mužů a žen na 20 km, mezistátního utkání a závodů pro ligové soutěže mužů a žen. Na poloviční trati poměří své síly naši junioři a juniorky v konkurenci francouzských nadějí.

V mezistátním utkání tříčlenných družstev čeká české reprezentanty na dvacetikilometrové trati souboj s celky Běloruska, Litvy, Švýcarska, Ukrajiny, Francie a Nizozemska. V loňském roce skončili muži na druhé pozici za Francouzi. V kategorii žen nestačily naše reprezentantky pouze na běloruské závodnice.

V nominaci mužů i žen figuruje absolutní domácí špička. Mužskou kategorii budou zastupovat Miloš Holuša, Jiří Malysa a Jiří Chaloupka, ženské družstvo bude tvořit česká rekordmanka Barbora Dibelková, Lucie Pelantová a Monika Choděrová.

Obhajovat mistrovské tituly budou Holuša a Dibelková. Čtyřicetiletý chodec USK Praha vyhrál šampionát čtyřikrát v řadě, celkem má na kontě již čtrnáct medailí. „Už jsem začal trénovat. Objem přípravy mám dobrý, ale tempo mi zatím trochu chybí,“ říká jeden z atletů, který nás bude reprezentovat na srpnovém mistrovství Evropy.

Barbora Dibelková, pátá na loňském MS v Helsinkách, zvítězila na MČR v chůzi dokonce již pětkrát v řadě. Je tak v historii mistrovství jedinou zlatou medailistkou, protože do roku 2000 se v kategorii žen chodilo na poloviční trati. „Letos mám volnější rok v tom, že se připravuji na mistrovství světa a na Olympiádu,“ říká česká rekordmanka. „Samozřejmě trénuji, ale rekord letos neslibuji,“ dodává studentka medicíny s úsměvem.

Traťový rekord v Poděbradech drží olympijský vítěz Jefferson Perez z Ekvádoru, který zde před devíti lety kraloval v závodě Světového poháru výkonem 1:18:24. Z žen byla zatím nejrychlejší Barbora Dibelková loni, kdy 20 km zvládla v čase 1:33:16.

„Od roku 1997, kdy se v rámci závodu Světového poháru do Poděbrad sjelo na několik set lidí, včetně představitelů IAAF, očekáváme letos nejvyšší účast v historii,“ říká ředitel závodu Petr Kratochvíl. „Mimo hlavní soutěž přijedou závodníci ze Slovenska, Irska, Řecka i dalších zemí. Na startu očekáváme více než 100 závodníků a tím pádem velmi kvalitní časy.“

Závod žen začíná ve 14:40 hodin, muži se vydají na trať o dvacet minut déle. Záznam ze  závodů odvysílá Česká televize dne 9. 4. 2006 v 16.25 na programu ČT 2.

Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř

Vytisknout