přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2005, 12:27

Nadějného vícebojaře Svobodu zradilo na HME v Madridu zdraví

Černý kůň soutěže sedmibojařů na halovém mistrovství Evropy padl.

Petr Svoboda se cítil skvěle, chtěl prohnat obhájce titulu Romana Šebrleho a dělal si zálusk dokonce na medaili. Jenže ho zradilo zdraví a stejně jako jeden z jeho koučů Tomáš Dvořák na olympiádě v Aténách skončil v soutěži po první disciplíně kvůli svalovému zranění.
Mohla za to i nešťastně postavená rovinka v Paláci sportů v Madridu. Start není totiž na začátku, ale posunutý dopředu asi o deset metrů. V cíli pak není moc místa na brzdění. "Je to smůla není co bych k tomu řekl," řekl novinářům smutně Svoboda, když se vrátil z vyšetření. To podle některých zpráv odhalilo natržený sval zadní strany stehna. "Já věřím, že to je jenom křeč. Ale když mi tam doktor píchl prst, málem jsem ho zastřelil," uvedl.
Svoboda až moc horlivě cíloval, jak je zvyklý ze závodů nad krátkými překážkami, které byly donedávna jeho hlavní disciplínou. "Byla to asi chyba, při víceboji se nemusí honit každá setina, měl jsem se soustředit spíš na celý sedmiboj," sypal si popel na hlavu. Za cílem se nestihl zvednout a překvapila ho klopená rovinka. "Abych si nedal do čumáku, musel jsem zvednout nohu a rup," popsal osudný okamžik. Časem 6,90 sekundy se usadil na druhé pozici za Estoncem Kristjanem Rahnuem, ale v dobře rozjeté soutěži nešlo pokračovat.
Svoboda pak jen smutně klopil oči. Mrzelo ho to i kvůli jeho blízkým, kteří mu drželi palce. "Miluju tě, závoď pro mě," napsala mu v esemesce dnes ráno přítelkyně Jiřina Ptáčniková, která se ke Svobodovi nedávno vrátila po krátkém vztahu s výškařem Jaroslavem Bábou. "Mrzí mě to i kvůli mamince a kamarádům. Prvně v takové soutěži a takový zklamání. Takový pocit v cíli bych už nechtěl zažít. Chtělo se mi brečet, řvát, křičet," vykládal.
Dával si vysoké cíle, věřil si na 6100 bodů. Za takový výkon se v Madridu zřejmě budou rozdávat medaile. "Budu jim fandit, aby udělali na medaili aspoň 6300, aby mi to nebylo líto," řekl svěřenec svého jmenovce Luďka Svobody z Dukly Praha. "Ještě nejsi připravený na tak kvalitní závod a kvalitní výkon. Čeká nás hodně práce," napsal oběma ze soustředění v Jihoafrické republice bývalý trojnásobný mistr světa Dvořák.
Svoboda s ním souhlasil. Myslel si, že ve víceboji prorazí jen s rychlostí, ale zmýlil se. "Budu muset začít makat. Dosud jsme si hráli, ale budu muset být dříč. Všichni jsou dvojnásobní než já, já jsem hubeňour. Čeká mě rok tvrdého tréninku," plánoval. Nejraději by z Madridu okamžitě odjel. "Nevím, co tady budu dělat," řekl. Tak se těšil na závod, že už v pátek se chtěl začít rozcvičovat. "A spal jsem asi tři hodiny, jak jsem byl nadržený," uvedl.
Od lékaře přišel mezi trenéry na tribunu se zavázanou nohou a vlněnou čepicí na hlavě. Ta už neodmyslitelně patří k jeho image. "Chtěl jsem v ní běžet, ale to by asi nebylo dobré," prokázal i ve smutku smysl pro humor. Jednu čepici má doma i od přítelkyně. "Už jsme zase spolu, můžu ji vytáhnout," usmíval se. Na žal si dá i panáka. "Ale asi až doma," dodal Svoboda.

                                                                                               ČTK