Nad Temží kraloval Lel

středa 23. listopadu 2011
Keňan Martin Lel vyhrál podruhé v kariéře londýnský maraton. Haile Gebrselassie nedoběhl.

Na pokoření hranice dvou hodin a sedmi minut byla při jednom z největších maratzonů světa (zařazeného do Velké Pětky) vypsána odměna 50 000 dolarů. Lel na ni útočil, nakonec však byl o 41 vteřin pomalejší. I tak vyhrál a po roční přestávce, kdy doběhl druhý, si v Londýně zopakoval triumf. O tři vteřiny za ním proťal cíl Maročan Abderrahim Gumrí, další tři vteřiny za ním finišoval obhájce loňského prvenství, Felix Limo z Keni. "Až" šestý skončil světový rekordman Paul Tergat (2:08:05). Do cíle 42,195 km dlouhé trati nedorazil jeden z hlavních favoritů Haile Gebrselassie z Etiopie, který závod vzdal kvůli žaludečním potížím. Ještě na třicátém kilometru se však pohyboval ve vedoucí skupince.

Mezi ženami zvítězila Číňanka Čchou Čchun-siouová, která doběhla v čase 2:20,38. O minutu a sedm sekund za vítězkou maratonu z Asijských her se v cíli objevila Gete Wamiová z Etiopie. Třetí místo obsadila Rumunka Constantina Tomescuová-Ditaová. Obhájkyně prvenství Deena Kastorová z USA dala v letošní sezoně přednost domácímu bostonskému maratonu, který se běžel před týdnem.

Muži:
1. Lel (Keňa) 2:07:41, 2. Gumrí (Mar.) 2:07:44, 3. F. Limo (Keňa) 2:07:47, 4. Gharíb (Mar.) 2:07:54, 5. Ramaala (JAR) 2:07:56, 6. Tergat (Keňa) 2:08:05.

Ženy:
1. Čou Čchun-siou (Čína) 2:20:38, 2. Wamiová (Et.) 2:21:45, 3. Tomescuová-Ditaová (Rum.) 2:23:55.