Nabitý pátek českou výpravu pro ME nerozšířil

sobota 10. července 2010
Navzdory snaze se nikomu z atletů závodících na mítincích v Německu a Španělsku nepodařilo pokořit nominační kritérium pro evropský šampionát. Někteří však k tomu měli blízko.

Začněme třeba v Bottropu, který byl letos premiérově zařazen do nejvyššího okruhu německých mítinků. Zde měl nejblíže k letence do Barcelony dálkař Štěpán Wagner, jenž v poslední sérii skočil 7.93 m (+1.5) a na 5 cm se tak přiblížil nominační hranici. V soutěži obsadil druhé místo. Nevedlo se jeho kolegovi Romanu Novotnému, který zaznamenal jediný měřený pokus do vzdálenosti 678 cm, ten však již na rozdíl od Wagnera má již splněno. Na patnáctistovce scházely Lukáši Kourkovi po výkonu 3:43.93 necelé dvě vteřiny  k měkčímu z limitů, určenému závodníkům do  let. Tomáš Belada běžel 3:54.52, mezi ženami pak Marcela Lustigová 4:16.46 a Tereza Čapková 4:18.59. Janě Korešové změřili v dálce 624 cm. Patrně nejlepším výkonem závodů bylo 819 cm jihoafrického juniora Luvo Manyongy.

Také v dalším z německých mtinků s mezinárodní účastí, v Biberachu, měli Češi zastoupení. Zde si nejlépe vedla čtvrtkařka překážkářka Zuzana Bergrová, která obsadila druhou příčku za domácí Fabiemnne Kohlmannovou a vylepšila své osobní maximum a zároveň nominační výkon pro ME na čas lepší 56 vteřin - 55.96. Peter Mikulenka po nadějně rozběhnutém stýplu nedokázal závod dotáhnout až k limitu, po výkonu 8:37.46 mu přebývalo necelých 3.5 vteřiny. V tyči se marně pokoušela o zdolání nominační výšky 440 cm Romana Maláčová, nakonec jí zůstal zapsán výkon o 2 decimetry horší. Skončila pátá, když zvítězila domácí domácí Carolin Hingstová evropským výkonem roku 472 cm.

V katalánské Barceloně, dějišti nadcházejícího šampionátu, pokoušeli své štěstí kladivář Lukáš Melich a výškařka Iva Straková. Leč nepovedlo se. Melich hodil  71.06 m, což k nominaci nestačí skoro o 5.5 m, a Straková, která se k závodění vrací po pauze na doléčení zranění, ztroskotala už na výšce 180 cm. V bitvě o prvenství v soutěži výškařek porazila Američanka Loweová Chorvatku Vlašičovou na pokusy, když obě skočily rovné dva metry. Stovce vládl Brit Dwain Chambers v čase 10.14 (-0.9), na čtvrtce se Ir David Gillick dostal pod 45 vteřin (44.95).