Nabitý krosový víkend

pondělí 23. listopadu 2015
Třetí listopadový víkend byl ve znamení krosových závodů, které se konaly jak v Evropě, tak i za oceánem. Zde je přehled těch nejzajímavějších výsledků.

Soria

Dvaadvacátý ročník Permit mítinku EA na desetikilometrové trati ve španělské Sorie se stal kořistí afrických běžců. Závod mužů ovládl Timothy Toroitich z Ugandy v čase 29:42 a dokázal tak obhájit své prvenství z loňského roku, navíc trať zvládnul o šestnáct vteřin rychleji než při svém předešlém triumfu. Pro druhé místo si doběhl Eritrejec Goitom Kifle, který zaostal o šest vteřin zpět. Bronzovou příčku obsadil domácí dvojnásobný mistr Evropy v krosu Alemayehu Bezabeh. V závodě žen kralovala Linet Masaiová z Keni, která proběhla trať dlouhou osm kilometrů za 28:08 a s přehledem si doběhla pro vítězství. Za ní skončilo duo Španělek. Druhá byla Diana Martinová (28:26) a Iris Fuentes Pilaová (28:30).

Tilburg

Další z mítinků EA se konal v nizozemském Tilburgu. Primát v závodu žen zůstal v rukou domácích závodnic. Vítězkou se stala mistryně Evropy na 1500 metrů Sifan Hassanová, pro niž to byl již třetí triumf v tomto závodě, navíc přidala traťový rekord 27:07. Nizozemský double završila Maureen Kostnerová za 27:37. Na stupně vítězů je doprovodila belgická medailistka z ME do 22 let Louise Cartonová (27:43). Mezi muži byl nejrychlejší Němec Richard Ringer za 30:07. O deset vteřin zpět zaostal obhájce loňského vítězství Nizozemec Khalid Choukoud. Třetí byl další z belgických medailistů z ME do 22 let Issac Kimeli (30:24).

Vrbovec

Balkánský krosový šampionát proběhl v režii tureckých běžců. Ze šesti možných individuálních titulů získali tři. Na desetikilometrové mužské trati vyhrál Turek Hassan Pak (31:17) před svým krajanem Serefem Dirlim (31:32) a Rumunem Mariusem Ionescem (31:39). Ženy změřily své síly na osmikilometrové trati a nakonec se radovala Rumunka Ancuta Bobocelová za 27:42. Pro stříbro si doběhla Srbka Sonja Stoličová (27:49) a bronz brala další Rumunka Cristina Negruová (27:55).

Allonnes

Ve francouzském Allonnes se sešla velmi silná skupina etiopských běžců. V závodě žen obsadily Etiopanky kompletní stupně vítězů. Vyhrála Deka Didaová v čase 20:41 před Etageon Wolduovou (20:44) a třetí doběhla medailistka se světového šampionátu ve steeplu Hiwot Ayalewová (20:47). Etiopskou hegemonii narušil pouze vítěz mužského závodu. Tím se stal Aweke Ayelew z Bahrajnu, který proběhl trať dlouhou 9.4 kilometru za 27:46 a nechal za sebou dvojici Etiopanů Ashefaniho Weldegeorgise a Girmaye Weldegabriela.

Louisville

Na severoamerickém kontinentě se o tomto víkendu konalo univerzitní národní mistrovství v krosu. Již potřetí ho ovládl Keňan Edward Cheserek. Stal se tak prvním mužem, kterému se to v historii univerzitních krosových mistrovství podařilo. Druhý doběhl Marcus O´Sullivan z Irska a bronz získal Američan Pierce Murphy. Ženský závod ovládla studentka univerzity v Notre Dame Molly Seidelová před Allie Ostranderovou, která zaostala o pět vteřin zpět.