přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2009, 19:24

Na Zličíně vyhrál Bába

Jaroslav Bába skočil dnes jako jediný 224 cm a zvítězil v jubilejní 30. Novinářské laťce. Obnovený výškařský mítink hostila do třetice Metropole Zličín.

Jaroslavu Bábovi stačilo letos k výhře jen 224 cm, další postupná výška 227 byla nad jeho síly. „Nemůžu říct, že bych byl spokojený, v rozcvičování jsem se cítil super, po tréninkové fázi, kterou jsme teď vložili – hodně jsme posilovali – se cítím v útlumu,“ sdělil po závodě svěřenec Aleše Dudy. Bezpečně tak odolal rekord mítinku 233 cm, který skočil  Tomáš Janků při zličínské premiéře před dvěma roky.

Svatoslav Ton 224 vynechal, aby šetřil síly na 227, kde leží limit pro HME, který na rozdíl od Báby ještě nezdolal. Ton si zde počínal možná o něco lépe než kolega Bába, ale i tentokrát limit odolal. „Od předvčerejšího závodu v Brně byly pokusy na 227 technicky lepší, ale na druhou stranu jsem se cítil unavený,“ řekl svěřenec trenéra Jaroslava Kováře. „Vím, že mi chybí kousek, ale v současnosti mám na věc jiný pohled. Nehodlám se stresovat případným neúspěchem, skáču, že mě to baví,“ vysvětlil. „Pokud se mi povede nominovat, budu šťastný, pokud ne, nebudu nešťastný,“ zafilozofoval. V konečném pořadí skončil Ton třetí za 220 cm, stejnou výšku zdolal, ale s lepším zápisem, Kubánec Lisvani Perez a na Ostrov svobody si odveze odměnu za druhé místo.

Většina skokanů dnes ztroskotala již na na 220, hned sedm si zapsalo jen 215, mezi nimi i Tomáš Janků. „Nevím, jestli je to tím, že jsem řekl, že končím, a hlava si řekla, že už to nemá smysl. Je to, jak to je. Nejde mi to,“ přiznal vicemistr Evropy. „Dělám spoustu technických chyb, vím o nich, ale prostě se nedaří je napravit. Kdyby se mi to stalo v minulých letech, přerušil bych na čtrnáct dní závody, ale to letos nechci. Na limit je ještě relativně dost času a i kdybych to neskočil, tak mě to trápit nebude,“ nechal se slyšet Janků.

Mezi diváky se na Zličíně objevil také Roman Šebrle, poptali jsme se ho na jeho aktuální rozpoložení, zejména na důvody odřeknutí účasti na víceboji v Tallinu. „Rozhodli jsme se, že to nasměrujeme na HME a první závod bude asi ‚republika‘,“ řekl Šebrle. „Každopádně na Mítink světových rekordmanu bych byl rád ve formě. Zranění je v pohodě, nevím, proč to na webu psali,“ dodal. (Pořadatelé vícebojů v Tallinu uvedli, že nestartuje pro zranění.)

Pořadí Novinářské laťky 2009:
1. Jaroslav Bába 224 cm
2. Lisvany Pérez (Kuba) 220
3. Svatoslav Ton 220
4. Viktor Šapoval (Ukr.) 220
5.-7. Robbie Grabatz (VB)
        Javier Bermejo (Šp.)
        Andrej Sokolovskij (Ukr.) všichni 215
8.-9. Vjačeslav Voronin (Rus.)
        Michal Kabelka (SR) oba 215
10.-11. Tomáš Janků   
           Alexej Dmitrik (Rus.)  oba 215
12. Marius Hanniske (Něm.) 210
13. Jan Sommerschuh 205

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout