přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na zlato bude možná třeba pod 9.7, myslí si Gay

Jeden z trojice hlavních favoritů olympijského sprintu na 100 metrů Tyson Gay se domnívá, že k vítězství v ostře sledovaném závodu bude pravděpodobně potřeba prolomit magickou hranici 9.7 sekundy.

To by znamenalo překonání světového rekordu, který drží od května Jamajčan Usain Bolt s výkonem 9.72. Třetím aspirantem na nejvyšší stupínek je další Jamajčan Asafa Powell s osobním rekordem 9.74.

Trojnásobný mistr světa Gay koncem června na kvalifikaci atletů USA zaběhl americký rekord 9.77. Hranici 9.7 pokořil ve finále hned následující den, ovšem k nejrychlejší stovce historie 9.68 mu pomohl nepovolený vítr v zádech o síle 4,1 m/s. "Když Bolt zaběhl 9.72, tak mi bylo jasné, že abych ho porazil, musím běžet 9.6. A na to se také v hlavě připravuji," řekl Gay na dnešní tiskové konferenci. "Rekord může padnout a my můžeme běžet 9.6. Dokázal jsem to s velkým větrem, ale cítím, že jsem toho schopen i bez něj," prohlásil.

Podle něj lze čekat jednu z nejlepších stovek historie. "Tolik napětí jako nyní okolo našeho závodu dlouho nebylo," uvedl Gay. Hodně si věří i přesto, že kvůli zranění stehenního svalu sešlo z jeho původně plánovaného startu také na dvoustovce a navíc měsíc nezávodil. Vše podřídil rehabilitaci a nyní je prý zdravý. "Jsem naprosto přesvědčený o tom, že sval je stoprocentní. Necítím žádnou bolest či bodání, hlídám si jen pitný režim a věřím, že mé tělo vydrží," řekl Gay. Připustil, že po čtvrtfinálovém rozběhu na 200 metrů na americké kvalifikaci, kdy zranění utrpěl, mu do zpěvu nebylo. "Když se to přihodilo, tak to opravdu zabolelo. Byl jsem hodně zklamaný. Stejná věc mě potkala v roce 2004 a ta vzpomínka se ve mně probudila, což mi také moc nepomohlo," uvedl Gay. "Sportovci mají tendenci myslet si, že zvládnou všechno. Já však nyní vím, že se o své tělo musím starat o něco lépe," přiznal.

Po jeho absenci na velkých evropských mítincích se pozornost zaměřila především na jeho jamajské soky Bolta s Powellem, ale podle Gaye je těžké vybírat favorita. "Čekám, že by to snad měl být držitel rekordu (Bolt), ale Powell má také hodně sebevědomí," přemítal Američan. Bolt by podle něho mohl mít problémy s tlakem okolí. "Je to mladý kluk a rád se baví. Až už říká cokoliv, lidé od něj čekají zlato. Já jsem o něco pozadu, ale mám za sebou pár dobrých tréninků," pochvaloval si Gay. Okruh adeptů na medaili je podle něj širší. "Je fantazie mít tu tři běžce, kteří dokážou běžet 9,7. Ale nelze přehlížet ani Waltera Dixe, Darvise Pattona nebo některé další," varoval Gay.

Ať už finále stovky 16. srpna vyhraje či prohraje, účast na olympiádě pro něho bude velkým zážitkem. Životem v olympijské vesnici je nadšený. "Zahajovací ceremoniál byl nejlepším zážitkem v mém životě, nejde to ani popsat slovy. A myslím, že pochodeň byla zapálena minutu po půlnoci, tedy zrovna na mé narozeniny," připomněl Gay své sobotní šestadvacetiny.

čtk