přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Na Zlaté tretře padly dva nejlepší světové výkony roku

Čelo letošních světových tabulek se po včerejším večeru na vítkovickém stadionu měnilo na 1000 m žen a v oštěpu mužů.

Dva světové výkony roku
Litevská běžkyně Irina Krakovjaková se na mítinku kategorie IAAF Super Grand Prix blýskla časem 2:40.48, který je zároveň národním rekordem. Mistr světa v hodu oštěpem Sergej Makarov poslal náčiní do vzdálenosti 88.84 metru. Nejhodnotnější evropský výkon dosavadní sezony předvedla bulharská sprinterka Ivet Lalovová, když zvítězila v závodě na 100 metrů za 11.03.

Hejnová do čela evropských tabulek
Domácí publikum potěšila juniorka Zuzana Hejnová. Osmnáctiletá závodnice si s tratí 400 m překážek poradila v čase 56.94 a postarala se o nový český rekord ve své kategorii. Vynikajícím výkonem se Hejnová zařadila na druhé místo světových juniorských tabulek této sezony za Číňanku Yu He, mezi Evropankami jí tak patří prvenství.

Čtyři rekordy mítinku
Celkem čtyřikrát se při včerejším chladném večeru na vítkovickém stadionu přepisovala rekordní listina Zlaté tretry. První stovkou pod 10 vteřin na území České republiky se o jeden rekord postaral jamajský sprinter Asafa Powell, jehož skvělých 9.85 znamená devátý nejrychlejší čas světové historie. Na stejné trati žen vytvořila nejlepší čas mítinku Ivet Lalovová (11.03). Kilometr Iriny Krakovjakové za 2:40.48 je také rekordem ostravského podniku, stejně tak čas 15:01.78 vítězky závodu na 5000 metrů Berhane Adereové. Etiopská vytrvalkyně zároveň dosáhla nejlepšího výkonu na této trati na území ČR. Dvacet výkonů se zařadilo do první desítky v historii mítinku, z vylepšených osobních rekordů se na Zlaté tretře radovalo 25 závodníků.          

Organizátoři smekli před věrnými diváky
Superhvězdy světové atletiky přilákaly na stadion ve Vítkovicích 15 000 diváků, kteří museli v průběhu večera odolávat nepřízni počasí. "Největším zážitkëm pro nás byli diváci, kteří stáli i v dešti a mrazu, musím vzdát hold ostravskému publiku, protože to jsem neviděl nikde na světě, aby na místech na stání stáli lidi tři hodiny pod deštníky, fandili a bavili se," ocenil přístup atletických fanoušků manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.  

Tretře dominovaly hody a sprinty
Juck se vyjádřil také k úrovni samotných závodů. "Nejkvalitnější byla pochopitelně stovka s Asafou Powellem," měl jasno, "myslím, že se máme v pondělí v Aténách na co těšit, že by mohl padnout i světový rekord," odkázal k dalšímu mítinku seriálu Super Grand Prix v řecké metropoli. "Je úžasné, že dokázal běžet pod deset sekund v takovémto počasí," dodal Juck. 

"Nejvíc jsme asi ztratili ve výšce mužů. Kluky to velmi mrzelo, moc chtěli podat před ostravským publikem dobré výkony, ale v tomhle počasí to jednoduše nešlo," litoval Juck, "kdyby bylo hezky, myslím, že by výška mužů byla jedním z vrcholů tretry. Chtěli bychom výšku mužů do hlavního programu zařadit i v příštím roce. Jarda Bába o to velmi stojí, chtěl by se předvést před domácím publikem."

"Výborná byla Věrka Pospíšilová, porazila Sadovovou, to je krása. Skvěle házel taky Makarov," uznal manažer Juck, který poté prozradil uvažovanou změnu v harmonogramu Zlaté tretry: "Z koncepčního hlediska přemýšlíme do příštího roku i o možnosti uspořádat den před hlavním programem na rozcvičovacím stadionu kladivo mužů s nejlepšími kladiváři světa a s hudbou."

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout