Na závěr padaly rekordy i výkony roku, šampionát ovládlo Rusko

neděle 1. srpna 2010
Rusko získalo 24 medailí, z toho deset nejcennější, neděli opepřily krásné souboje i výkony. Náš poslední reprezentant, dálkař Novotný, skončil 12.

Pro českou výpravu to nebyl medailově vydařený šampionát, jedinou "placku", bronzové barvy, vybojovala Špotáková, což je nejméně od druhé světové války. V Barceloně nás to řadí na 25. místo spolu s Finskem a Ázerbajdžánem, alespoň jeden kov tak získalo 27 zemí. Bodově za umístění do osmého místa je situace výrazně lepší, se 39 body - o šest více než na minulém šampionátu v Göteborgu - jsme dvanáctí. (Hodnocení české výpravy od šéftrenéra Tomáše Dvořáka najdete v rozhovoru zde.)

Mistrovství Evropy se nejvíce vyvedlo Rusku, které získalo 10 zlatých, 6 stříbrných a 8 bronzových. Velmi zdatně jim však sekundovali Francouzi, kteří se mohou pochlubit bilancí 8-6-4, ale i Britové, kteří získali díky skladbě 6-7-6 ještě o jednu medaili více - devatenáct. Zbytek zemí co do počtu i cennosti oddělují Němci s účtem šestnácti umístění na stupních (4-6-6). Slovensko díky svému prvnímu cennému kovu, ze zlata, skončilo na děleném 12. místě. Bodové pořadí na prvních čtyřech místech kopíruje to medailové, tedy Rusko, Francie, Británie, Německo. Slováci jsou v tomto hodnocení až za Českem, osmnáctí.

Poslední večer šampionátu byl nesmírně bohatý na výborné výsledky. Padlo pět evropských výkonů roku, z toho tři světové, a pětkrát se přepisovala také statistika rekordů mistrovství.

Novotný dvanáctý
Dálkař Roman Novotný předvedl dnes dva osmimetrové skoky, oba však přešlápl, přitom ten první jen opravdu o milimetry. Jediný měřený pokus byl krátký, jen 765 cm, a tak svěřenec Michala Pogánye skončil dvanáctý. "S rozběhem bojuju celou sezonu a teď jsem na to doplatil. Nechtěl jsem mít tři křízky, tak jsem druhý skok šel zabržděně. U posledního pokusu jsem věděl, kolik je třeba skočit, tak jsem trochu zariskoval. Co se dá dělat, nevyšlo to," uvedl Novotný.

Zlato získal Christian Reif, který se třetím pokusem zachraňoval v soutěži, a byla to vskutku luxusní záchrana! 25letý Němec skočil 847 cm, což je jeho osobní rekord o dva decimetry, světový výkon roku i maximum šampionátu. Vyrovnaná bitva o zbylé medaile vyzněla nejlépe pro Francouze Kafetiena Gomise (824) a Brita Chrise Tomlinsona (823).

Krásnou tečku za mistrovstvím udělaly dlouhé štafety, zejména ta mužská byla obrovským dramatem. V cílové rovince posledního úseku byly prakticky všechny štafety ve hře o medaili, vítěze a posledního dělily nakonec pouhé dvě vteřiny a šest setin. Mistry Evropy se stali Rusové ve složení Dyldin, Axenov, Trenichin a Krasnov v čase 3:02.14. Stříbrní Britové ztratili 11 setin, bronz vydřeli o pět setinek před dotírajícími Němci Belgičané.

Taká ženská štafeta 4x400 metrů patřila Rusku, ovšem kvarteto Kapačinská, Krivošapkaová, Ustalovovoá a Firovová si pro titul doběhlo o poznání suverénněji ve světovém výkonu roku 3:21.26. Stříbro udržely téměř o tři vteřiny zpět Němky, jen o 25 setin před britskou čtveřicí.

Strhující soutěž předvedly divákům výškařky. Zlato získala spolufavoritka Blanka Vlašičová, která jako jediná překonala 203 centimetrů. Chorvatka tím vyrovnala rekord z minulého šampionátu Hellebautové (dnes skončila pátá) i vlastní  evropský výkon roku. Lepší zápis rozhodl o překvapivém stříbru pro Švédku Emmu Greenovou, která si v průběhu závodu vylepšila osobní rekord o 3 cm na 201. Z bronzu se přesto radovala favorizovaná Němka Ariane Friedrichová. Zklamáním skončila soutěž pro domácí Beitiaovou, které na šestém místě neskočila ani 197 cm.

Osobní rekord v pravou chvíli předvedla na patnáctistovce Španělka Nuria Fernándezová, které chybělo jen 20 setin do 4minutové hranice. Stříbro udržela o vteřinu za ní Francouzka Hind Dehibaová těsně před další domácí mílařkou, Natalií Rodríguezovou. Na to, že závod skvěla odtáhla, doplatil lídr evropských tabulek Ruska Alminovová šestým místem.

Pětku ovládly dvě Etiopanky v tureckém dresu. Zlato patří v rekordu šampionátu 14:52.20 Alemitu Bekeleové. O dvě vteřiny zpět  doběhla Elvan Abeylegessová, bronz získala lepší z Portugalek Sara Moreiraová, která přišla o stříbro 27 setin.

Vynikající úroveň dalo stýplu favorizované francouzské duo. Lepší finiš měl Mahiedine Mekhissi-Benabbad, který k titulu přidal i rekord šampionátu 8:07.87. O 1.41 vteřiny zpět doběhl Bouabdellah Tahri, bronz vybojoval s odstupem, ale rovněž až v závěru domácí Jose Lluis Blanco.

Diskařskou soutěž ovládl v rekordu šampionátu 68.87 metru Polák Piotr Malachowski, kterému se vydařil zejména druhý pokus. Fantastickou sérii, v níž všech šest hodů letělo za 66 metrů předvedl Němec Robert Harting, nejdelší hod mistra světa však měřil o 4 decimetry méně než Malachowskému. Bronz získal Maďar Robert Fazekas (66.43), o čtvrt metru před letos sedmdesátimetrovým Estoncem Kanterem.

Christophe Lemaitre je medailovým králem mistrovství. Ke třetímu zlatu v Barceloně pomohl na druhém úseku krátké štafety, v níže běželi dále Vicaut, Pessonneaux a Mbandjock. Francouzská čtveřice zaběhla evropský výkon roku 38.11, stříbrní Italové, kteří o titul přišli až po Mbandjockově útoku v závěru ztratili šest setin. Třetí skončil již s odstupem německý kvartet.

Ženskou štafetu 4x100 metrů vyhráli překvapivě Ukrajinky ve složení Povhová, Pograbniaková, Rjemenová a Bryžinová, které k tomu přidali i výkon roku 42.29. O šestnáct setin zpět si vysloužily stříbro Francouzky, bronz pak polská čtveřice (42.68).

Mistrem Evropy v maratonu se již krátce po poledni stal obhájce stříbrné medaile Viktor Röthlin v čase 2:15:31. 35letý Švýcar svůj náskok začal získávat po třicátém kilometru a nakonec jej povýšil až na úsctýhodné dvě minuty 19 vteřin, které ztratil o tři roky starší Španěl José Manuel Martínez. O necelou půlminutku později si pro bronz doběhl Rus Dmitrij Safronov.