Na Zadově se bojovalo o vrchařské ME

sobota 26. května 2018
Šumavský Zadov hostil závod, jenž hrál hlavní roli v kvalifikaci na mistrovství Evropy v běhu do vrchu. V kategoriích dospělých se prosadili Adéla Stránská a Jan Janů.

Cesta na evropský šampionát stylem nahoru-dolů, který na začátku července zavítá do makedonské metropole Skopje, vedla letos přes Velkou cenu Zadova v běhu do vrchu. Jistotu nominace z ní měli první tři ženy a tři muži, v juniorských kategoriích pak nejlepší dvojice, další mohou být doplněni dle doplňkových kritérií trenérskou radou.

O své dominanci ve zdolávání kopců v domácí konkurenci přesvědčil Jan Janů z Hvězdy Pardubice, jenž nejdelší závod dne na 11 kilometrů (přesně 11,05 km) zvládl za 48 minut a 22 vteřin. Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec, jenž se prosazuje hlavně na silnici, si podobně jako loni "odskočil do hor", a o nominaci si řekl druhým místem v čase 49:02. Třetí v cíli Tomáš Lichý, jenž hájí barvy Třince, ztratil na vítěze více než minutu (49:24), čtvrtý Jáchym Kovář už téměř dvě (50:20).

Na ženy čekala trať o délce necelých 8 kilometrů (7,91 km), s pohodlným, více než půlminutovým náskokem kralovala Adéla Stránská z České Třebové, která se navíc jako jediná dostala pod 40 minut - 39:49. Pro druhé místo si doběhla zkušená Pavla Schorná Matyášová z Úpice, která se na trati zdržela 40:22 min. Poslední (jisté) nominační místo pak vybojovala Lucie Maršánová z Hvězdy Pardubice (40:46), čtvrtá skončila Dagmar Rychnovská (42:05).

Stejnou distanci jako ženy zdolávali junioři a tři nejlepší dokázali být rychlejší než vítězná Stránská. Borek Požár z Kadaně dokonce atakoval hranici 38 minut, nakonec od ní zůstal 7 vteřin. Druhou pozici zajišťující kvalifikaci na ME vybojoval šumperský Ondřej Jílek za čas 38:31, třetí David Foller z Univerzity Brno (39:06) už bude muset čekat na případnou pozvánku.

Přesvědčivou vítězku měla i kategorie juniorek. S náskokem 22 vteřin na trati 4,14 km zvítězila vítkovická Silvie Štiglerová v čase 21:36. Pod 22 minut se vmáčkla ještě i Bára Stýblová z Berouna, třetí byla Barbora Havlíčková (22:19), lyžařka-olympionička, která v atletice hájí barvy českobudějovických Čtyřech Dvorů.

Michal Procházka, foto: David Bor