přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na úvod dva rekordy Tretry

V kladivu přepisovali statistiky mítinku Kubánka Morenová a Slovinec Kozmus.

Zprvu to vypadalo, že se dnes vůbec házet nebude. Nedlouho před plánovaným začátkem závodu se totiž z oblohy spustil hustý déšť a rtuť na teploměru dramaticky klesla. Organizátoři proto začali uvažovat o přesunutí soutěže na druhý den. Jenže počasí se nakonec umoudřilo, a tak závodníci přeci jen do sektoru nastoupili. A bylo se na co dívat!


Nová rekordmanka mítinku Yipsi Morenová - foto: graf.cz

Hned v první sérii poslala Kubánka Yipsi Morenová (druhá z MS o 2 cm za Betty Haidlerovou) své náčiní na 76.16 m, čímž o půldruhého metru překonala svůj rok starý rekord mítinku. K nejlepšímu výkonu roku Bělorusky Oxany Menkovové jí scházely jen tři centimetry. Na druhém místě skončila ve slovenském rekordu 74.81 Martina Hrašnová, třetí byla Polka Anita Wlodarczyková (70.66), která o 16 cm předčila svou krajanku, olympijskou vítězku Kamilu Skolimowskou. Lepší ze dvou Češek v soutěži Kateřina Šafránková předvedla druhý nejlepší hod své začínající kariéry 66.50, dále poslala kladivo jen nedávno při překonání národního rekordu. "Bála jsem se, že nebudeme závodit, protože jsem moc chtěla startovat v této konkurenci. Kdyby to odsunuli na druhý den, nemohla bych kvůli přijímačkám na pedagogiku," řekla čerstvá maturantka, která by se v budoucnu ráda věnovala práci v mateřské škole. Se svým výkonem byla spokojená. "Na to, jak málo jsem kvůli učení trénovala, to je dobré," míní svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře. V konečném  pořadí skončila sedmá před Romanou Grómanovou, která hodila nejlépe 58.99 m.Primož Kozmus, nový rekordman mítinku - foto: graf.cz

Také mezi muži neodolalo dosavadní maximum mítinku. Postaral se o to vicemistr světa z Ósaky Primož Kozmus, který se postupně zlepšoval, aby po jeho hodu v páté sérii mohl hlasatel Jacek Přibáň nadšeně vyhlásit: "80.27, nový rekord Zlaté tretry!". Loňský zápis světového šampiona Ivana Tichona zmizel do propadliště dějin o 8 cm. "Je to pro mě čest ho překonat, Ivan je moc dobrý vrhač," prohlásil Kozmus.
Na druhé místo se zásluhou závěrečného zlepšení na 19.18 posunul Slovák Libor Charfreitag, který  přesto utpěl první porážku v sezoně. "Škoda druhého pokusu, který byl určitě za osmdesát, ale neudržel jsem se v kruhu. Příliš jsem se naklonil. Jinak ostatní hody se mi příliš nepovedly," komentoval svůj výkon. Na stupně vítězů vystoupal spolu s již zmíněnou dvojicí ještě Krisztián Pars z Maďarska (78.29). Lukáš Melich byl šestý (73.57), hned za ním skončil druhý z Čechů v soutěži, velezkušený Pavel Sedláček (71.36).    

     

Adam Pražák

Vytisknout

Související články