přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. května 2010, 19:29

Na Tretru dvě elitní čtvrtkařky a mistři světa Ebuya a Heidlerová

První dvě ze 400 m na OH v Pekingu Ch. Ohuruogová a S. Williamsová se střetnou na konci května v Ostravě. Na Zlatou tretru přijedou i čerstvý světový šampion v krosu a kladivářská mistryně světa 2007.

Reprízou předloňského olympijského finále 2008 bude čtyřstovka v Ostravě, alespoň pokud jde o dvě tehdy nejlepší závodnice. Na Zlaté tretře se totiž ve čtvrtek 27. května utkají Britka Christine Ohuruoguová a Jamajčanka Shericka Williamsová. Zlatá i stříbrná z Pekingu se mohou pochlubit osobními rekordy pod 50 vteřin. Ohuruoguová za ten svůj (49.61) získala titul mistryně světa v Ósace, který za rok uhájila i na olympiádě. Williamsová má na kontě 49.32, za něž vystoupila po Pekingu na stříbrný stupínek po OH, také na MS v Berlíně. Jamajčanka disponuje i kvalitnějším průměrem nejlepších deseti časů než Britka, 49.983 vs. 50.138.


Christine Ohuruoguová loni při Zlaté lize v Bruselu - foto: www.graf.cz

Ohuruoguová se do Ostravy vrací po dvou letech, tehdy tu zvítězila za 51.08, Williamsová si letos zapíše na Tretře první čárku. Předtím se obě utkají již na Diamantové lize v Dauhá (14. května). Přes rozjezd sezony nelze tedy vyloučit útok na rekord mítinku Táni Netoličkové (tehdy Kocembové) 49.67 z roku 1983. „Bude to moje první letošní čtyřstovka v Evropě. Už jsem u vás vyhrála, tak proč to nezopakovat?“ prohlásila Ohuruoguová, jejímž hlavním cílem sezony je zisk titulu mistryně Evropy, jenž jí zatím ve sbírce chybí. Se světovou elitou se budou moci poměřit domácí čtvrtkařky, členky čtvrté štafety z halového MS Denisa Rosolová a Zuzana Bergrová.

Memoriál Emila Zátopka na tři kilometry má po hvězdě-stálici Bernardu Lagatovi, také hvězdu vycházející. Překvapivý mistr světa z března v Bydhošti Joseph Ebuya, který předčil v krosu kdysi neporazitelného Kenenisu Bekeleho, se na Tretře objeví již potřetí. Před třemi lety se Keňan postaral o pozdvižení, když omylem ukazoval vítězné gesto už na dvoustovce do cíle. O prvenství na trojce tehdy přišel, ale doběhl alespoň druhý za 7:38.12, osobní rekord má ještě o 3 a půl vteřiny rychlejší (7:34.62). Rok poté skončil Ebuya pátý na pětce (13:09.01), jeho osobák na této trati však leží hluboko pod 13 minutami (12:51.00). „Mám za sebou nejlepší krosovou sezonu, doufám, že se to projeví i na dráze,“ vzkázal Keňan, který by rád zaútočil na své osobní maximum.

Čtvrtým hvězdným jménem, které dnes pořadatelé ohlásili, je německá kladivářka Betty Heidlerová. Světová šampionka z roku 2007 v Ósace, které obhajobu v Berlíně pokazila Anita Wlodarczyková, bude mít šanci Polce vrátit světové rekordmance porážku. Právě světová rekordmanka je už dříve ohlášenou hvězdou disciplíny a s Heidlerovou se v Ostravě utkají během osmi týdnů již potřetí – po Halle 15. a Tegu 19. května. Porovnat síly se špičkou bude moci na ZTO také třikrát stříbrná z mládežnických akcí (MEJ, MSJ a ME do 22 let) Kateřina Šafránková.

Dříve potvrzené hvězdy ZTO:
Asafa Powell – 100 m, Usain Bolt – 300 m, David Rudisha – 800 m, Bernard Lagat – 3000 m, Dayron Robles – 110 m př., Lolo Jonesová – 100 m př., Blanka Vlašičová – výška, Barbora Špotáková – oštep, Anita Wlodarczyková – kladivo.

www.zlatatretra.cz

Michal Procházka

Vytisknout