přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na Olymp za atletickým olympem

Sobotní mezinárodní mítink Grand Prix Olymp 2008 uvítá medailisty z evropských a světových šampionátů i OH.

Téměř dvě stovky atletů z patnácti zemí světa (kromě reprezentantů evropských zemí budou na startu i atleti USA, Kuby, Mexika, Nigérie a Tunisu) se v sobotu představí v pražské hale Otakara Jandery při III. ročníku mezinárodního mítinku Grand Prix Olymp 2008. V šestnácti zařazených disciplinách se od 14.00 hod (tyč mužů začíná už ve 12.30) představí téměř kompletní česká špička, pro níž bude tento mítink další z možností plnění limitů pro blížící se HMS ve Valencii.

Ozdobou mítinku bude start bronzového koulaře z Olympijských her a mnohonásobného medailisty z evropských šampionátů Dána Joachima Olsena. V koulařském sektoru bude mít zdatného soupeře  Mikuláše Konopku ze Slovenska. Chybět nebude ani další výborný slovenský koulař Haborák, bývalý juniorský mistr Evropy Machura, či medailista z ME do 23 let Marcell.

Výborně obsazenou disciplínou bude šedesátka mužů v čele s bývalým mistrem světa ve štafetě 4 x 100 m Američanem Coby Millerem, výbornými Poláky Kucem (vítězem GP Olymp z roku 2006), Chylou, Nowakem, „černými koňmi“ závodu Kubáncem Vizcainem, Nigérijcem Issacem a českou špičkou - Žilkou, Velebou, Bendou, Kozlovským a Vojtíkem. Na stejně dlouhé trati s překážkami budeme zvědavi na výkon letos jednoho z nejlepších Evropanů a již „limitáře“ pro HMS Petra Svobody i loňského juniora Martina Pokorného.
Kompletní českou špičku pak uvidíme v závodě na 400 m mužů. Bláhu, Jiráně, Klofáče, Hrubého, Klvaňu prověří Poláci Ptak a Blocian, Švéd Mokdasi a Američan Allen.

Na středních tratích se očekává boj na 1500 m v podání mimo jiné Švéda Lasalle, Poláků Nowickiho a Parszynskiho a Ukrajince Chykala. Dalším tahákem bude dálka mužů v čele s loňským mistrem Evropy do 23 let Polákem Rosiakem a dalšími „osmimetrovými“ skokany Dánem Jensenem, Kubáncem Fuentesem, Britem Morganem a našim Štěpánem Wagnerem.

V tyčkařském sektoru se sejde celá česká špička včetně Adama Ptáčka, Michala Balnera, Štěpána Janáčka a Jana Kudličky a Švéd Skoglund. V ženské kategorii se také Pavla Rybová chystá zaútočit na limit pro HMS ve Valencii.

Kvalitně obsazený je i závod na 60 m překážek v čele s Američankou Davisovou, Ukrajinkou Plotitsynovou, slovenskou rekordmankou Bobkovou a našimi nejlepšími Martincovou a Seidlovou. Na hladké trati uvidíme medailistku z loňského MEJ Kateřinu Čechovou, na níž čekají na startu i další nejlepší české sprinterky Vostatková, Mazáčová, ale především výborná Kubánka Benavidesová, Britka Onuorová, či Ukrajinka Povhová.
Na čtvrtce se mohou diváci těšit na souboj Ukrajinky Irkhinové s naším triem Hejnová, Bergerová a Bartoničková. Ve výškařském sektoru se představí už jistá limitářka nejen pro HMS, ale i OH Iva Straková a boj o vítězství by jí měly znepříjemnit Ukrajinka Motoková a Mexičanka Rifkaová.

Program je nabitý po celé odpoledne a měl by končit v 17,30 hod. Vstup na závody je volný.

Luděk Svoboda