Na MS v krosu zlatý hattrick pro Etiopii

sobota 29. března 2003
První den MS v přespolním běhu ve švýcarském Lausanne přinesl tři zlaté medaile pro jedinou výpravu.

Běžci Etiopie na trati v La Broye vybojovali titul ve všech dnešních závodech. Světový šampionát odstartovaly juniorky, které změřily síly na trati 6200 m. Pro vítězství si zde doběhla Tirunesh Dibabaová.

Její krajan, dvacetiletý Kenenisa Bekele, dominoval v kratším závodě mužů na 4000 m. Dvojnásobný šampion z loňského MS v Dublinu tak obhájil mistrovský titul. Ještě nedávno přitom svůj start v Lausanne zvažoval kvůli zdravotním problémům s achilovkou, které ho provázejí už od loňského léta. Tři vteřiny za Bekelem zaostal John Kibowen z Keni. Mistr světa z let 1998 a 2000 nebyl se stříbrnou medailí zcela spokojen, protože věřil, že v dnešním závodě zvítězí. O další dvě vteřiny zpět si pro bronz doběhl další z Keňanů, Richard Limo. V Dublinu 2002 se představil na delší trati, kde obsadil čtvrté místo.

Soutěž družstev jasně ovládli Keňané s celkovým součtem 14 bodů. Do tohoto součtu se započítávají čtyři nejlépe umístění závodníci dané země. Oproti loňskému výsledku si Keňané ještě polepšili, v Dublinu 2002 soutěž družstev vyhráli za 20 bodů. Druhé místo v tabulce družstev v Lausanne patří Etiopii s 31 body, třetí skončili Maročané (44 b.). Nejlépe z evropských týmů se umístila Francie na čtvrté příčce. V barvách Francie v závodě na 4000 m startovali tři běžci narození v Africe.

Závěr sobotního programu na MS v Lausanne obstaral závod žen na 8000 m. Nezúčastnila se ho obhájkyně titulu, Britka Paula Redcliffeová, která dala přednost přípravě na Londýnský maraton, konaný 13. dubna. Na trati v La Broye se odehrál dramatický souboj mezi Američankou Deenou Drossinovou a Werknesh Kidanovou z Etiopie. Drossinová byla většinu závodu ve vedení, ale africká závodnice ji v závěru přespurtovala a završila tak zlatý hattrick Etiopie. Jednadvacetiletá Kidanová na loňském MS v Dublinu skončila druhá na kratší trati.