přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2004, 22:37

Na MS juniorů se rozdávaly první sady medailí

Ve vrhu koulí mužů měla naše republika hned dvojí zastoupení. Bohužel, ani Jan Marcell ani Remigius Machura se však neproházeli sítem kvalifikace.

Večernímu finále tak mohli pouze přihlížet. 
Nejdelší výkon v kvalifikaci - 19.80 – předvedl Íránec Shahrokhi. Ve finále ho ještě svým čtvrtým pokusem o dva centimetry vylepšil. Kdyby v tu chvíli soutěž skončila, bral by stříbro. Jenže ona neskončila a Sharokhimu nakonec zbyly oči jenom pro pláč. V posledních pokusech předvedli úžasné, oproti kvalifikaci více jak metrové,  zlepšení Polák Jakub Giza (20.05) a Rus Andrej Grekov (19.98) a společně s jasně prvním Bulharem Ivanovem (20.70) vyšoupli Íránce z medailové hostiny.

S velkým přehledem si pro zlatou medaili v závodě na 5000 metrů žen doběhla v novém rekordu juniorského mistrovství světa 15:21.52 Etiopanka Meselech Melkamuová. Do cíle doběhla s náskokem téměř 15 vteřin na druhou Chikwakwaovou z Malawi a více jak 18 vteřin na bronzovou Japonku Iwanotovou.

Svoji premiéru na juniorském mistrovství světa si k dnešnímu datu odbyl běh na 3000 m překážek žen. Historicky první rozběh, a hned semifinálový, byl odstartován v 18 hodin patnáct minut. Dominovala v něm Asli Cakirová z Turecka. A protože v druhém rozběhu se běželo pomaleji, znamená její čas 10:08.87 základní hodnotu pro rekord juniorských šampionátů.

Také populární sprint na 100 m má za sebou předivo kvalifikací. Do zítřejšího finále postují z prvních míst s na setinu  shodným časem 10.19 Američan Demi Omole a Daniel Bailey, občan karibské Antiguy a Barbudy. Mezi sprinterkami se na stejné trati nejvíce dařilo Američankám Ashley Owensové (v semifinále 11.35) a Jasmine Beldwinové (11.46).

Adam Pražák

Vytisknout