přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Na Moravu přijede elitní ženské duo Vlašičová-Friedrichová i halový démon Uchov

Spojení dvou ryze halových výškařských mítinků pokračuje v lednu šestým ročníkem. Začne 23. na jihu v Hustopečích, vyvrcholí 26. na severu v Třinci.

Pořadatelům se podařilo zajistit už tři špičkové světové skokany. Letošní halový mistr Evropy Ivan Uchov dorazí na obě klání, pokud jde o mistryni světa z Berlína Blanku Vlašičovou a její velkou vyzyvatelku Ariane Friedrichovou, diváci musí jejich souboj oželet. Německá rekordmanka, jež začala letos Chorvatce důrazně šlapat na paty, se představí v Hustopečích (na půli cesty mezi Brnem a Břeclaví). Vlašičovou, na kterou se zase může těšit Třinec, dostaly souboje s Friedrichovou do formy, v závěru sezony (byť ne v přímém souboji), překonala jako druhá výškařka 208 cm. „Ráda skáču v místech, kde diváci dovedou ocenit, co předvádíme my skokani, navíc je to blízko Ostravě, kterou nazývám svým druhým domovem,“ prohlásila Vlašičová.

Halový démon
Ruské eso Uchov je za posledních pět poslední skokan, který se přenesl úspěšně přes 240 – stalo se tak v loňské halové sezoně v Aténách. Pod otevřeným nebem už se čeká na tuto výšku devět sezon (naposledy v srpnu 2000 další Rus Voronin). Uchov se po skvělé hale už neprosadil, na MS skončil desátý, ale v pod střechami hal se mu daří mimořádně: 235 cm a více zde zdolal celkem devětkrát, zatímco venku pouze jedinkrát (právě těch 235). Na Moravu dorazí už počtvrté.

Minou se
Pro Friedrichovou i Vlašičovou budou moravské starty premiérou v sezoně. Letošní hala vyšla, včetně evropského titulu, jasně lépe pro Němku. Nástup měla vydařenější i na jaře, kdy posunula národní rekord na 206 cm, světovou šampionkou se však stala Chorvatka. Ta si kromě třetího skoku historie 208 a více zvýšila průměr deseti nejlepších výkonů na 205.8 cm. Friedrichovou uvidí Hustopeče již potřetí v řadě, pro Vlašičovou to bude v Třinci premiéra, od které si pořadatelé slibují překonání dvou metrů, které tu zatím nebylo. „Udělám vše proto, abych já byla první,“ vkázala.

Češi a mládí v akci
Pro českou špičku bude Moravská výškařská tour (MVT) jednou z prvních příležitostí plnit limit na HMS v Dauhá, účast již přislíbili Iva Straková, Barbora Laláková, Oldřiška Marešová a Svatoslav Ton, jednání o účasti Jaroslava Báby probíhají. Pod heslem „mládí vpřed“ na Moravu zavítají evropští juniorští šampioni, ruští reprezentanti: 19letý Sergej Mudrov (OR 230 cm) a o rok a půl mladší Natalja Mamlinová (OR 191).

Návrat Freitaga
Příslibem pro Tour je nepochybně comeback afrického rekordmana Jacquese Freitaga (238). Jihoafrický, 204 cm vysoký reprezentant se vrací po třech sezonách zranění, bude-li zdravotně fit, může předvést ledacos. Další zajímavou postavou je Laverne Spencerová z ostrova Svatá Lucie v Karibiku s osobním rekordem 195 cm.

S dalšími kvalitními závodníky pořadatelé jednají. Na každém mítinků získají nejlepší skokani finanční prémii, za vítězství je to 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu. Organizátoři pokračují v systému určení celkového vítěze, kdy se jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou. Mimo soutěže mužů a žen, které proběhnou v jednotném formátu na každém ze závodů, připravují jednotlivé mítinky i klasické doprovodné soutěže mládeže. Kvalitnější bude pokrytí České televize, které nabídne tentokrát z každého závodu kombinaci přímého přenosu a záznamu na programu ČT 4 Sport, ze zahraničních televizí se bude MVT přenášet ve Švédsku, Rusku a na Ukrajině.

Vítězové MVT
2005: Jaroslav Bába (ČR) 687 cm (soutěž žen nebyla oficiálně součástí tour)
2006: Svatoslav Ton (ČR) 233 cm a Iva Straková (ČR) 193 cm (rozhodl nejlepší výkon)
2007: Tomáš Janku (ČR) 680 cm a Marina Aitová (Kaz.) 574 cm (součet třech výkonů)
2008: Linus Thörnblad (Švéd.) 464 cm a Barbora Laláková (ČR) 386 cm (součet dvou výkonů)
2009: Ivan Uchov (Rus.) 467 cm a Iva Straková (ČR) 387 cm

Web MVT: http://www.moravskavyskarskatour.cz/

23. ledna HUSTOPEČE
11. Hustopečské skákaní (22. ledna soutěže mládeže) http://www.skakani.cz/
RM: 236 Ivan Uchov, RUS, 2008 – 200 Ariane Friedrichová, GER, 2009

26. ledna TŘINEC
18. Beskydská laťka http://www.beskydskalatka.com/
RM: 233 Ivan Uchov, RUS, 2009 – 197 Barbora Laláková, CZE, 2008

Michal Procházka

Vytisknout