přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2010, 15:59

Na mládežnickou olympiádu pojede 38 sportovců, atletů je sedm

Příští sobotu začne v Singapuru premiérový ročník olympijských her určených sportovcům od čtrnácti do osmnácti let z celého světa. Nebudou na něm chybět čeští atleti.

Sprinter Zdeněk Stromšík, překážkářky Jana Sotáková a Nikola Řehounková, tyčkař Ondřej Honka, vrhači Jaromír Pumr a Jaromír Mazgal, vícebojař Václav Sedlák. To je sedmička atletů, kteří 11. srpna zamíří spolu s cyklisty, basketbalistkami, kanoisty, veslaři, moderními pětibojaři, plavci, střelci, šermíři, tenisty, triatlonistou, boxerem, stolním tenistou, sportovní gymnastkou, lukostřelcem a judistou do dějiště historicky první olympiády mládeže.

Sportovců ve výpravě je celkem 38. Mezi známějšími jmény z ostatních odvětví figuruje například triatlonista Lukáš Kočař, objev roku 2009, bikerka Karolína Kalašová či mimořádný tenisový talent Jiří Veselý. Na Hry odjíždí i tým českých basketbalistek. Zajímavostí je, že se bude hrát v pozměněném formátu tři na tři na půl hřiště, jakási obdoba streetballu. „Jsme přesvědčeni, že naše výprava může uspět, odjíždíme v silném složení,“ říká šéf české mise Jan Hrdina.

YOG, jak se mládežnické olympiádě říká zkratkou, má slavné zastánce. Oficiálními ambasadory se stali tři olympijští vítězové – hvězdný sprinter Usain Bolt, tyčkařka Jelena Isinbajevová a plavec Michael Phelps. Další slavní sportovci budou působit v úloze tzv. „Role Models“. Každý sport tak bude mít v Singapuru alespoň jednoho významného představitele.

Olympijská vesnice je situována do kampusu Technologické univerzity Nanyang. Hostit bude 5 000 účastníků Her, závodníků i doprovodů, a to včetně české výpravy. Rozdělena je na dvě části, rezidenční zónu a náměstí, které se má stát srdcem vesnice. Stejně jako u „velkých“ Her, poskytuje vesnice řadu služeb, mj. i  polikliniku, jídelnu, tréninkové prostory, obchody či centrum digitálních médií.

Nedílnou součástí Her bude podle organizátorů kulturní a vzdělávací program, který má mladým sportovcům má přiblížit olympijské hodnoty. Program se soustředí na pět základních témat: olympismus, rozvoj schopností v průběhu kariéry, zdravý životní styl, sociální zodpovědnost a interpretace.

YOG v číslech
14. – 26. srpna 2010
3 600 sportovců ve věku 14 – 18 let
5 000 sportovců včetně doprovodů a realizačních týmů
205 Národních olympijských výborů
1 800 zástupců médií z celého světa
20 000 místních i mezinárodních dobrovolníků
(očekává se) 370 000 diváků

Z materiálů ČOV

Adam Pražák

Vytisknout