přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. února 2005, 16:31

Na mezistátním utkání půjde o sbírání zkušeností

Tradičně s mladým týmem odcestuje česká výprava na pětiutkání v halových vícebojích do francouzského Clermont Ferrand.

Věkový průměr kvarteta žen je 22 let, muži jsou v průměru ještě o rok a půl mladší. „Tyto mezistátní utkání slouží k získávání mezinárodních zkušeností řekněme reprezentační zálohy. Všechny týmy k nominaci přistupují tak, že jde o závody na jakési rozkoukání,“ uvedl k soutěži šéftrenér ČAS Václav Fišer. České celky se tento víkend utkají s výběry Velké Británie, Španělska, Nizozemska a Francie, loni ve stejné konkurenci skončili muži na čtvrtém a ženy na třetím místě. „Umístění družstva ale není tak důležité jako individuální starty, co jednotliví borci předvedou,“ podotkl Fišer.

Pro každého z českých zástupců je vystoupení v Clermont Ferrand významným startem do sezony, ve které ho čekají další reprezentační starty. Blízko k účasti na halovém mistrovství Evropy v Madridu má Petr Svoboda. Vícebojař pražské Dukly zaujímá výkonem 5656 bodů sedmou příčku letošních evropských tabulek, která mu momentálně zajišťuje start na HME. Při odřeknutí startu Tomášem Dvořákem se tak nejméně šest závodníků probojuje do soutěže sedmibojařů na základě výkonnosti v této sezoně, před Svobodou v tabulkách figurují čtyři Němci, na šampionátu však může startovat maximálně dvojice z jedné země.   

„Svoboda je i kandidátem na mistrovství Evropy do 22 let. Má potenciál na 7600 bodů, což na tomto mistrovství vždycky stačilo na medaili,“ připomněl Fišer. „O mistrovství dvaadvacítek bude bojovat taky Krejčíř. Loni udělal 7110 bodů, limit je 7300.“ Olomoucký Václav Krejčíř v sestavě nahradil zraněného Tomáše Janků. Ambice na start na červencovém ME juniorů má Lukáš Patera, bronzový vícebojař z MS do 17 let před dvěma lety. „To je téměř tutovka, nejen na start, bude to jeden z kandidátů na kvalitní umístění,“ zdůraznil Fišer. Čtvrtým do party bude v týmu mužů zkušený Milan Kohout. „Je to dobrý tyčař, doufám, že ostatním bude dobrým partnerem především v tyči,“ uvedl Fišer přednost libereckého vícebojaře. Celek mužů na mezistátním utkání povede jako trenér trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák.

Družstvo žen má v sestavě juniorskou mistryni Evropy a účastnici ME 2002 na 400 m překážek Alenu Rücklovou. Třiadvacetiletá atletka dosáhla v září výkonu 5187 bodů v sedmiboji na dráze a obsadila čtvrté místo českých tabulek roku. „Je to vlastně nejkvalitnější reprezentantka v týmu, i když ne jako vícebojařka,“ poznamenal Fišer, kouč ženského týmu Vít Rus připojil: „Alena má výhodu, že v halovém pětiboji je z vrhačských disciplín jen koule, ta ani není tolik bodovaná. Bude silná na překážkách a v osmistovce.“ Po boku Rücklové bude startovat teprve šestnáctiletá Eliška Klučinová, nejlepší česká dorostenka. „Myslím, že má na to dát těsně pod 4000 bodů, když jí to sedne,“ odhadl Rus výkon talentované závodnice, „dálku umí přes šest metrů, překážky pod devět vteřin.“ V sestavě dále figurují Renata Horáková a Petra Šindelářová, která jako jediná pamatuje loňské pětiutkání v Zuidbroeku. „Horáková a Šindelářová budou tvořit tým pro Evropský pohár na dráze,“ připomněl Fišer jejich reprezentační aktivity v nadcházející letní sezoně. „V tomhle složení by ženy měly bojovat mezi třetím a čtvrtým místem, mohou i překvapit a zabojovat výš. Mají přibližně na celkový výkon 11500 až 12 tisíc bodů,“ uzavřel Rus.

Výprava pod vedením Tomáše Dvořáka odlétá z ruzyňského letiště v pátek odpoledne, návrat do Prahy je naplánován na pondělí večer.                 

Nominace ČR na MU v halových vícebojích:
Muži – Kohout Milan, Patera Lukáš, Svoboda Petr, Krejčíř Václav 
Ženy – Horáková Renata, Rücklová Alena, Šindelářová Petra, Klučinová Eliška

Tomáš Klement

Vytisknout