přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na ME bude rekordní počet atletů, vládnout budou Rusové

Takřka jistě zejména Rusové budou režírovat sedmidenní mistrovství Evropy v atletice, jež začíná v pondělí v Göteborgu.

Atletická velmoc totiž posílá do Švédska rekordní výpravu, která čítá 118 členů, a chce navázat na velkolepý úspěch z letošního halového mistrovství světa v Moskvě. Celkem ve Švédsku zasáhne do bojů rekordních 1370 atletů ze 48 zemí, Česká republika vysílá do Švédska 45 reprezentantů.

Silní budou domácí Švédové, kteří mají hned několik žhavých želízek v ohni. Jednou z největších hvězd bude trojskokan Christian Olsson, který má na stadion v Göteborgu zvláštní vzpomínku. Při MS v roce 1995 totiž jako mladý talentovaný atlet prodával program a viděl na vlastní oči světový rekord Jonathana Edwardse (18.29).

Domácí atleti berou šampionát na zrekonstruovaném stadionu Ullevi velice vážně. V životní formě je totiž výškařka Kajsa Bergqvistová, která se už několikrát v letošní sezoně pokoušela o světový rekord, soupeřkou jí budou Rusky i Chorvatka Blanka Vlašičová. Ve výšce mužů by měl zářit olympijský vítěz Stefan Holm, těžko bude k poražení sedmibojařka Carolina Klüftová.

Po Rusku druhý nejpočetnější německý tým má 90 členů, Španělé nominovali 87 atletů a Francouzi s Velkou Británií věří v úspěch výpravy s 85 jmény. Naopak chybět budou některé hvězdy, vinou zranění se odhlásili francouzská sprinterka Christine Arronová, ruský oštěpař Sergej Makarov či ruský půlkař Jurij Borzakovskij.

Parádní podívanou slibuje právě skok vysoký, kde Holmovi ztíží situaci zejména Rusové - Jaroslav Rybakov, Ivan Uchov či Andrej Silnov. Bez šancí není ani český reprezentant Svatoslav Ton, počítat se musí s dalším Švédem Linusem Thörnbladem. Do duelu aténského vítěze Andreasa Thorkildsena z Norska a Fina Tera Pitkämäkiho bude chtít zasáhnou i světový rekordman Jan Železný.

Jednou z největších hvězd ruské výpravy je tyčkařka Jelena Isinbajevová, třebaže na jednom z velkých mítinků před ME ve Stockholmu nečekaně prohrála. Do trojskoku nastoupí další velká favoritka Taťjana Lebeděvová. Závod na 100 metrů mužů uvidí duel bývalých dopingových hříšníků Brita Dwaina Chamberse a Portugalce Francise Obikwelua, prvního a druhého sprintera z Mnichova 2002. Mezi ženami by měla být nejrychlejší Belgičanka Kim Gevaertová.

                                                                                                         ČTK