přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. května 2008, 18:18

Na lize pršela olympijská "béčka"

V Ostravě zlomili měkčí kriteria pro OH Škrobáková, Götz, Vojtík a Melich.

První kolo extraligy družstev přineslo velmi kvalitní výkony, při nichž se několikrát otřásaly národní rekordy. Nejblíže tomu byl čtvrtkař Rudolf Götz závodící za AK Kroměříž, kterému k vyrovnání rekordního zápisu Karla Koláře 45.77 chyběla jediná setina. "Vůbec jsem to nečekal," přiznal Götz. "Počítal jsem tak s časem 46.30, trenér věřil na 46.00. Na sobě to ale nedokážu vůbec poznat. Dneska jsem se na startu cítil strašně," vyprávěl svěřenec Petra Novotného. "Byl jsem domluvený, že mi Filip Klvaňa rozběhne dvoustovku, v cílové rovince se mi zdálo, že se na mě dotahuje Josef Prorok, tak jsem se snažil dát do toho maximum. Vlastně jsem ani moc netuhnul." V cíli zjistil, nejenže nejbližší soupeř je se značným odstupem, ale zároveň zažil při pohledu na časomíru příjemný šok. Dokonce ani netušil, jak blízko byl přepsání historických tabulek, to se dověděl až po doběhu. "Pro mě je důležité, že mám limit, rekord mě zas tolik nezajímá. Zlepšit se ale chci." Plány pro další týdny jsou jasné: příští víkend liga, dále Zlatá tretra, Odložil a EP.


Rudolf Götz - foto: J. Kucharčík

V obdobném ohrožení byl i národní rekord Ivety Rudové 13.05, nakonec se v čele historických statistik udržel o dvě setiny. Lucie Škrobáková z USK Praha časem 13.07 v absolutním bezvětří současně vyrovnala své osobní maximum z roku 2005. "Radost je obrovská, je to pro mě velké zadostiučinění za nedávné nezdary." Loňskou sezonu se trápila, nedoběhla MČR, návrat k trenérce Janě Jílkové jí ale jde k duhu. "Celá trať byla dnes úplně skvělá," zářila radostí. "Snad jen kolem páté překážky jsem měla drobnější zaváhání," přiznala nakonec. A jak vidí překonání českého rekordu, který vážně ohrozila již podruhé? "Pokud zůstane forma, tak se to může stát." Příležitost bude mít hned za 2. kole extraligy na Julisce, stadionu, který si velká většina atletů pochvaluje. Potom čeká Škrobákovou také start na Odložilovi, Tretře. "Možná i nějaký zahraniční start, pokud mě někam pozvou," nenápadně vyzvala manažery mítinků.

Třetí útok na historii podnikl sprinter pražského Olympu Jiří Vojtík, jemuž na dvoustovce za 20.65 chyběly na 24 let starý výkon Františka Břečky 4 setiny (téměř v bezvětří +0.1). "Letos jsem v limit hodně věřil," vyprávěl oproti Götzovi a Škrobákové s velkým klidem svěřenec Jiřího Nejdla. "Strávil jsem hodně přípravy na soustředěních, věnoval jsem tomu dost." Teď si především slibuje klid. "Nemusím honit limit do poslední chvíle, jak se mi stávalo." Také on se neubránil otázce kdy vyjde rekord. "Třeba už příští týden na Julisce. To je nejlepší stadion v republice." Výbornou formu potvrdil Vojtík i na poloviční trati, v rozběhu přidal nejrychlejší českou stovku sezony 10.50.

Čtvrtý olympijský B limit do utěšené sbírky přidal kladivář Lukáš Melich, který se za potřebných 76.5 metru dostal o 47 cm. "Dostal jsem chuť do další práce," radoval se vrhač pražské Dukly. "Ovšem není to jistota, je to béčko," upozornil na "nutnost" přidat ještě 153 cm. Není divu, že zrovna Melich je jediný, kdo připomněl, že mírnější kritérium nedává 100% jistotu. I ve samotném včerejším závodě měl velmi vážného soupeře v čerstvě čtyřicetiletém Pavlu Sedláčkovi. "Jisté informace prosakovaly, že se zkouší dostat na svou nevímkolikátou olympiádu," smál se Melich. Ano, pro Sedláčka, "proslulého" nepostupy na velkých akcích, by to byla čtvrtá olympiáda po Barceloně, Atlantě a Sydney. "Špičkovali jsme se při závodě. On šel vždy těsně přede mnou, zlepšil a já na to vždy dokázal odpovědět. Až poslední pokus přinesl limit. A ještě jsem tím přehodil do té doby vedoucího Slováka Konopku," vyprávěl šťastný vítěz. "Letos se povedla příprava. Byli jsme v Africe, s oštěpaři od Honzy Železného, s Petrem Stehlíkem. Byla dobrá parta," pochvaloval si. Melichův následující program je podobně jako u ostatních nabíledni. Extraliga doma na Julisce, Tretra, Odložil. Zvlášť na oba velké české mítinky se těší, je tam vždy výborná konkurence, právě v jeho disciplíně.

Ke kvalitě úvodního kola extraligy pak notně přispěla i výškařka Iva Straková, která poprvé v letní sezoně potvrdila ostré kriterium pro Peking 195 cm. Ve stýplu navíc padl zásluhou vítězné Martiny Bařinové juniorský národní rekord. Nové maximum má hodnotu 10.25.60, o pět vteřin lepší než loňský výkon Lucie Sekanové, která dnes běžela na 2. místě 10:31.80.

Vítětství mezi ženami si na prvním kole, podobně jako loni, připsaly atletky ACP Olymp Brno s 211 body. Druhé skončily jejich "olympácké" kolegyně z Prahy se ztrátou 20 b, obhájkyně z metropolitního USK začaly třetím místem o dalších deset bodů zpět. Nemusí to pro ně znamenat významnější komplikaci, výsledky ze 3 kol základní části mají stejnou váhu jako závěrečné finále, takže vysokoškolačkám může stačit i před Třebíčí i druhé místo.

Mezi muži potvrdil velké ambice AK Kroměříž. když o 27 bodů předčil loňské vítěze z pražské Dukly. S odstupem dalších 20 bodů zůstala ASK Slavia Praha.

Kompletní výsledky jsou zde.

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout