Na krosu zářili jiní

Nejlepším umístěním z českého kvarteta závodníků je 39. místo juniorky Sárové.

Krosový šampionát ve Španělsku jasně ovládli Britové. Především díky řadě týmových vítězství posbírali celkem osm medailí (4-2-2) a kralují pořadí národů. Domácí běžecké elitě patří druhá příčka (3-0-1), třetí místo obsadili Francouzi (2-2-1). Česká čtveřice se na evropském poli neprosadila. "Výsledkově to není příliš dobré," okomentoval trenér Jiří Sequent bilanci 39., 42., 45. a 62. místa, které si čeští závodníci odvážejí ze šampionátu ve španělském Toru. " Hodně se čekalo především od Holuši. Ukázalo se však, že trať 6700 m je na něj příliš dlouhá, a přestože závod nebyl rozběhnut rychle, nedokázal kontakt s čelem udržet. A tak je jediným milým překvapením umístění juniorky Sárové," uzavřel Jiří Seguent své telefonické hodnocení přímo z místa dění.
Jak vypadalo ME optikou jednotlivých kategorií?

Šampionát krok za krokem:

Juniorky/ double Twellové
Lucie Sárová začala odvážně a po 700 metrech byla na sedmém místě. Pak však následoval propad devadesátihlavým startovním polem až do jeho poloviny. V závěrečné fázi si trochu polepšila a skončila na celkově 39. místě. Trať dlouhou 4200 m uběhla za 15:13 a za vítěznou Stefanie Twellovou zaostala o 61 s. Osmnáctiletá Britka, která jako první juniorka v historii šampionátu dokázala obhájit titul (a to bude mít ještě příští rok šanci šňůru rozšířit!), tahala pole po většinu závodu a v cíli měla pohodlný náskok devíti vteřin před Polkou Danutou Urbanikovou. Ta svedla těsný, ale úspěšný souboj o stříbro s další Britkou Charlotte Purduovou. Triumf závodnic ostrovního království podtrhly čtvrtá Charlotte Roachová a šestá Emily Pidgeonová. Výsledkem nemohlo být nic jiného než přesvědčivé vítězství Britek v týmové soutěži (součet umístění 14). Druhé byly Rusky (50) a třetí Ukrajinky (57).

Junioři/ přehlídka šampionů
Obdobně úspěšní jako Britky v juniorkách byli mezi juniory Francouzi. Jejich závodníci Mourad Amdouni a Florian Carvalho obsadili první, resp.druhé místo. Vítězný Amdouni, jinak též vítěz na 5000 m při MEJ v Hengelu, zvládl 6700 m za 20:08, jeho krajan byl o tři vteřiny pomalejší. Na stupně vítězů doplnil zástupce Země galského kohouta Ukrajinec Dmitrij Lašin, vítěz desítky z evropského šampionátu juniorů. Český zástupce v soutěži Jakub Holuša, jinak též juniorský šampion - pro změnu ve stýplu,  doběhl do cíle jako 42. Na vítěze ztratil 55 s. Týmovou soutěž vyhráli Francouzi (29) před Brity (48) a Němci (57).

Ženy do 22 let/ repete po dvou letech
Mezi ženami do 22 let jsme zastoupení neměli. Na trati 6700 m byla nejrychlejší Rumunka Ancuta Bobocelová, která tak navázala na dva roky staré vítězství z juniorské kategorii.  V cíli byla v čase 22:35, dvě vteřiny před Nizozemkou Adriënne Herzogovou a devět před Katarzynou Kowalskou z Polska. Polky byly bronzové i v týmech, nejvýše se prosadily opět Britky, druhé skončily Rusky.

Muži do 22 let/ titul pro Turka
Dvaadvacítkovou kategorii mužů ovládl Turek Kemal Koyuncu, který byl v cíli 8200 m dlouhé trati za 24:31. O dvě vteřiny za ním přibyl do cíle stříbrný Rus Jevgenij Rybakov, který si za zády přivedl Brita Andyho Vernona. Jeho bronz byl pak rozhodující v souboji o týmové vavříny, kdy Britové měli tentýž součet pořadí jako Poláci, ale právě lepší umístění nejlepšího závodníka. Třetí skončili Rusové. Jediný Čech ve startovním poli, účastník předchozích dvou velkých krosových akcí Milan Kocourek byl v konkurenci necelé osmdesátky závodníků 62.  Jeho čas? 26:08. "Je to zklamání, ale na jeho obhajobu musím říci, že mu někdo v průběhu závodu přišlápl nohu. Doběhl se sebezapřením, ale byl rozhozen a výsledek neodpovídá představám," řekl Jiří Seguent.

Ženy/ radost domácím
Dvojnásobnou evropskou šampionku v běhu na 5000 m Martu Domínguézovou ze Španělska dohnalo domácí publikum k titulu také na ME v krosu. V cíli 8200 m dlouhého závodu byla za 26:58 a porazila dvě specializací především stýplařky Julii Coulaudovou z Francie a svou krajanku Rosa Maríu Moratóovou. Španělky pak jasně ovládly družstva před Britkami a Portugalkami. Lenka Všetečková uzavírala prakticky po celý závod pole běžkyň a skončila na 45. místě. V cíli jí naměřili čas 31:17.

Muži/ vládne dál
Mužská kategorie se již několik zužuje na kardinální otázku: porazí někdo Sergeje Lebedě?  Ač se to vloni povedlo Mo Farahovi z Británie, letošní Toro podalo zase jednou zápornou odpověď. Dvaatřicetiletý ukrajinský fenomén navázal na šestici evropských krosových titulů sedmým, když si tentokrát poradil se všemi spoupeři v čele s čtvrtým stýplařem MS v Ósace Mustafou Mohamedem ze Švédska a bronzovým mílařem a s bronzovým mílařem z olympiády v Aténách i MS v Helsinkách Rui Silvou z Portugalska. Na trati 10700 m jim "nadělil" devět, resp. 11 vteřin.
I v této kategorii se z týmového vítězství radovali Španělé, kteří v součtu umístění jasně předčili Portugalce a Francouze.

Z výsledků:
Muži (10 700 m):
1. Lebeď (Ukrajina) 31:47, 2. Mohamed (Švédsko) 31:56, 3. Silva (Portugalsko) 31:58.
Týmy: Španělsko 33, 2. Francie 64, Portugalsko 75

Ženy (8200 m): 1. Domínguézová 26:58, 2. Coulaudová 27:01, 3. Moratóová 27:04,... 45. Všetečková 31:17
Týmy: 1. Španělsko 33, 2. Velká Británie 47, 3. Portugalsko 69

Muži do 22 let (8200 m): 1. Koyuncu (Turecko) 24:31, 2. Rybakov (Rusko) 24:33, 3. Vernon 24:35,... 62. Kocourek 26:08
Týmy: 1. Velká Británie 52, 2. Polsko 52, 3. Rusko 65

Ženy do 22 let (6700 m): 1. Bobocelová (Rumunsko) 22:35, 2. Herzogová (Nizozemsko) 22:37, 3. Kowalská (Polsko) 22:44
Týmy: 1. Velká Británie 47, 2. Rusko 55, 3. Polsko 57

Junioři (6700 m):
1. Amdouni 20:08, 2. Carvalho (oba Francie) 20:11, 3. Lašin (Ukrajina)20:16,... 42. Holuša 21:03
Týmy: 1. Francie 29, 2. Velká Británie 48, 3. Německo 57

Juniorky (4200 m): 1. Twellová (Vel. Brit.) 14:12, 2. Urbaniková (Polsko) 14:21, 3. Purduová (Vel. Brit.) 14:22,...39. Sárová 15:13
Týmy: 1. Velká Británie 14, 2. Rusko 50, 3. Ukrajina 57