přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2003, 00:22

Na kongresu IAAF přijaty oba návrhy české výpravy

Česká atletika se v Paříži zviditelnila ještě před zahájením světového šampionátu.

Na kongresu IAAF totiž výprava České republiky podala dva návrhy na úpravu mezinárodních pravidel atletiky, které byly schváleny. Oba se týkaly tyčkařských soutěží. Jejich iniciátor, úspěšný trenér Boleslav Patera, navrhoval jasně specifikovat podobu hran „šuplíků“ v tyčkařském sektoru, což pravidla dosud neuváděla. Paterovu představu zanést do pravidel, aby s ohledem na snížení rizika zranění tyčkařů byly jednotně užívány zaoblené hrany, tedy IAAF přijala. Další návrh hovoří o kontrole tyčí při závodech. V současné době není závodníkovi povoleno mít tyč omotánu více než dvěma vrstvami lepenky. Česká výprava navrhovala toto omezení zrušit.

Ubytovací zařízení v atletické vesnici v Paříži jsou skromně zařízená. Osvědčeným a velice oblíbeným prostředkem se pro většinu ubytovaných stala jízdní kola, která jsou v dostatečném počtu rozmístěna po celém rozlehlém areálu. Používání kola funguje naprosto jednoduše – kdekoliv na něj můžete nasednout, dopravit se na požadované místo a tam kolo prostě nechat. Příjemně působí tamní park, v němž jsou všem přítomným k dispozici slunečník a lehátka. Každý večer se o zábavu ve vesnici stará živá hudba.

Někteří čeští reprezentanti si krátí volný čas hraním počítačových her, které do Paříže přivezl Tomáš Janků. Vedle zkušeného výškaře pražské Dukly patří mezi vášnivé hráče jeho spolubydlící Jaroslav Bábaa tyčkař Adam Ptáček.

V pátek před obědem se v Paříži uskutečnila technická porada ke světovému šampionátu, na které vládla uvolněná atmosféra, padaly vtipy. Čeští reprezentanti na poradě obdrželi svá startovní čísla a technické pokyny k organizaci jednotlivých soutěží. Nedostatkem v zabezpečení šampionátu se zatím jeví zákazy vstupu na rozcvičovací stadion, kam pořadatelé nepouštějí ani trenéry. „Vypadá to, že už atletika přestává být o závodnících, ale spíš o V.I.P.,“ vyjádřil své rozčarování šéftrenér ČAS Václav Fišer.

V sobotu 23. srpna ve 14 hodin se na Stade de France uskuteční slavnostní zahájení devátého mistrovství světa v atletice. Vlajkonošem české výpravy bude nejúspěšnější oštěpař všech dob Jan Železný.   

Podrobnosti k MS v Paříži naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA...       

Tomáš Klement

Vytisknout