přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2004, 16:52

Na Julisku se sjedou světové hvězdy

Poslední červnové pondělí bude stadion v Praze na Julisce při Memoriálu Josefa Odložila opět svědkem atletiky světové úrovně.

V každé ze sedmnácti disciplín hlavního programu se představí zástupci domácí špičky, chybět pochopitelně nebude ani bohatá zahraniční účast. „Děláme všechno pro to, aby na domácím mítinku startovali všichni nejlepší atleti pražské Dukly,“ podotkl náčelník ASC Dukla Jaroslav Priščák. Atletický večer v pondělí 28. června odstartují soutěže mužů ve skoku o tyči a hodu kladivem. V tyčkařském sektoru svedou souboj finalisté letošního halového MS, Němec Tim Lobinger a stříbrný medailista Adam Ptáček. Soutěž kladivářů pořadatelé vyhlašují jako jeden z vrcholů mítinku. Start potvrdil třetí muž světových historických tabulek Koji Murofushi, který nejdelší hod své dosavadní kariéry (84.86 m) převedl v loňské sezoně právě na Memoriálu Josefa Odložila. Čtvrté místo v tabulkách světové historie výkonem 84.62 m patří dalšímu účastníku pražského mítinku, Bělorusu Igoru Astapkovičovi. Přes 84 metry umí také další ozdoba kladivářské soutěže, úřadující vicemistr světa Adrián Annus z Maďarska.

Ve výšce žen by mělo startovat minimálně šest „dvoumetrových“ závodnic v čele s Ruskou Jelenou Slesarenkovou, halovou mistryní světa z Budapešti. V diskařském sektoru změří síly aktuální světová jednička Věra Pospíšilová s druhou ženou letošních světových tabulek Arethou Hillovou ze Spojených států. Účast potvrdily také elitní české dálkařky Denisa Ščerbová a Lucie Komrsková. Diváci na Julisce se mohou těšit na strhující zážitky v nejkratších sprintech na 100 metrů. Mezi ženami se objeví Mary Onyaliová, finalistka loňského MS Anzhela Kravčenková a velmi pravděpodobný je start bývalé světové šampionky Zhanny Blockové.
„Dostali jsme také nabídku, že by mohla startovat Kelli Whiteová. Bylo by to za podmínek, které jsou pro nás výhodnější, než za kterých loni startovala Dragilaová,“ uvedl k možné účasti aktuálně nejrychlejší ženy planety ředitel mítinku Miroslav Ševčík. Na startovní listině stovky mužů dominují američtí sprinteři Coby Miller a Shawn Crawford, jejichž hlavním soupeřem by měl být Nigerijec Uchenna Emedolu.

Kvalitu závodu na dlouhých překážkách budou silně podporovat domácí borci Jiří Mužík a Štěpán Tesařík.
„V jednání je také start Felixe Sáncheze,“ doplnil Ševčík největší světovou hvězdu běhu na 400 m překážek, tři roky neporaženého Sáncheze z Dominikánské republiky. Hlavní postavou závodu na 110 m překážek by se měl stát Američan Terence Trammell, stříbrný z loňského MS v Paříži. Na start se vedle něho postaví jeho krajan a obhájce prvenství Ron Bramlett či další reprezentanti USA Duane Ross a Chris Phillips. Steeple se odehraje zřejmě v režii nizozemského vicemistra Evropy Simona Vroemena a afrických vytrvalců. Na trať 3000 m překážek v Praze vyběhne juniorský mistr světa z roku 2002 Mike Kipyego z Keni a Maročané Ali Ezzine a Zouhair Ouerdi.

Běh na 1500 metrů mužů ponese název Memoriál Josefa Odložila, desítka závodníků ve startovní listině má na svém kontě osobní rekord pod 3:35 minuty. Patří k nim například Vjačeslav Šabunin z Ruska, Maročan Salah El Ghazi a jeho krajan a vítěz Odložilova memoriálu z roku 2001 Youssef Baba. Všichni účastníci soutěže dálkařů v loňské sezoně dolétli za hranici 8.10 m, mezi nimi figurují medailisté z mistrovství světa 2003 James Beckford z Jamajky a Španěl Yago Lamela, halový světový šampion z Budapešti Savanté Stringfellow či Karem Streete Thompson z Kajmanských ostrovů. Výškařský sektor ozdobí domácí hvězdy Tomáš Janků a Jaroslav Bába, před uzavřením jsou podle organizátorů jednání o startu druhého muže halového MS 2004 Jaroslava Rybakova, dalšího Rusa Vjačeslava Voronina a Ukrajince Andrije Sokolovského.

Více informací o Memoriálu Josefa Odložila naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout