Na Hornické desítce více než 1300 závodníků

Jubilejní 20. ročník Hornické desítky ve Frýdku-Místku potvrdil pověst největšího silničního běhu na Moravě.
Závod se uskutečnil minulou sobotu za nebývalého zájmu závodníků i diváků. Na start se postavilo neuvěřitelných 1321 aktivních účastníků a závodu přihlížely stovky diváků.

V hlavní kategorii mužů se v konkurenci tréměř 400 běžců ze Slovenska, Polska, Bulharska, Ukrajiny a celé České republiky prosadil slovenský vytrvalec Miroslav Vanko. Vítěz závodu Běchovice–Praha z roku 2002 si pro prvenství doběhl způsobem start-cíl a na desetikilometrové trati dosáhl času 30:15 minut. Další příčky na stupních vítězů obsadili Poláci Bohdan Dziuba a Jaroslav Palczyk. Nejlepší domácí závodník Jan Polášek z Havířova skončil šestý. Mezi ženami obhájila vítězství olomoucká Petra Kamínková časem 33:37 minut. Druhá doběhla polská reprezentantka Ewa Syreková před svou krajankou Beatou Szykovou.

Závod byl současně mistrovstvím České republiky veteránů v silničním běhu na 10 km. Vynikající výkon (32:23 minuty) předvedl například Pavel Klimeš v kategorii nad 45 let, mistr mezi "padesátiletými" Miloš Smrčka z Říčan dosáhl času 32:47 minuty. V hodnocení mužů nad 60 let zvítězil Jiří Káňa, který zvládl 10 km za 36:21 minut, v kategorii nad 70 let vyhrál Vítězslav Jantsch z Jablonce za 43:40 minut, když porazil celou řadu mladíků. Obdivuhodným výkonem zaskočil diváky nejstarší účastník osmdesátiletý Oldřich Dominik, který dosáhl času 62:41 minuty. Za to si vysloužil velké ovace přeplněného sálu při vyhlašování vítězů.

Celou akci zahájily závody mládeže s účastí téměř šesti stovek mladých závodníků z celé republiky, Slovenska a Polska. Na tratích se sváděly velké souboje, a to od nejmenších předškoláků až po dorost. Pro nejlepší byly totiž připraveny medaile, trička a další krásné ceny. Tradičně nechyběla ani bohatá tombola, kde měl šanci každý z účastníků. Přípravu na hlavní závod pak obstaral Běh pro zdraví. Na kilometrovou trať se vydalo 350 běžců všech věkových kategorií od „capartů“ až po babičky a dědečky. Všichni účastníci obdrželi tričko a opět proběhlo losování o ceny z bohaté tomboly.

Výsledky Hornické desítky 2005 naleznete zde.