přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na HMČR souboj o limity na HMS

Hala Otakara Jandery přivítá tuto sobotu a neděli 32. ročník halového mistrovství České republiky mužů a žen.

Dvoudenní šampionát se uskuteční ve Stromovce již po deváté, letos ve dnech 25. a 26. února 2006 a atleti budou mít kromě bojů o mistrovské tituly poslední šanci plnit limity na březnové halové mistrovství světa v Moskvě.

„V Maebaši 1999 měl reprezentační tým 11 závodníků a přivezl 5 medailí. Letos s tak vysokou účastí nepočítáme. Přesto věřím, že nějaký limit ve Stromovce uvidíme,“ říká šéftrenér ČAS Václav Fišer.

V současné době splnilo normu pro účast na světový halový šampionát šest českých atletů – výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků (limit má i Jaroslav Bába, ten byl ale kvůli zranění kotníku nucen ukončit halovou sezonu předčasně), výškařky Barbora Laláková a Iva Straková (nominační výšku 1.92 m překonala i Romana Dubnová, HMS se však zúčastní jen dvě nejlepší), tyčkařka Pavla Hamáčková a účast má na základě pozvání IAAF jistou také vícebojař Roman Šebrle. Uzávěrku nominace stanovil Český atletický svaz na 27. února, takže mistrovství  bude pro atlety poslední možností zajistit si letenku do Moskvy.

Ostře sledovaná bude jistě výška žen, která začíná v neděli ve 13:00 hod. Barbora Laláková si pojistila účast na HMS národním halovým rekordem 1.99 m. Iva Straková má letos skočeno 1.96 a třetí Romana Dubnová 1.95. Do Moskvy mohou jen dvě nejlepší, očekává se útok Romany Dubnové na Ivu Strakovou. Velmi blízko k HMS má také dukelský překážkář Stanislav Sajdok. Ten si letos právě ve Stromovce vylepšil osobní rekord na 7.74 s a od Moskvy ho dělí pouhé čtyři setiny. „Na MČR se mi běhá vždycky dobře,“ říká loňský mistr republiky. „Je tam rychlá dráha a diváci mě doufám poženou dopředu.“

Ve hře o nominační limity Českého atletického svazu jsou dále mj. v tyčce  Kateřina Baďurová, Štěpán Janáček a Adam Ptáček. Kateřina by na HMS moc chtěla, ale v pondělí na zimní Pražské tyčce zvládla „jen“ 4.15 metru.

V dálce by se měly představit Denisa Ščerbová s Martinou Darmovzalovou. Darmovzalová se už letos na 4 cm přiblížila svému osobnímu rekordu 657 cm. Limit má hodnotu 665 cm.  „Denisa Ščerbová letos skáče za hranici 630 cm, ale zatím neulétla za 650,“ říká Václav Fišer. V hale Otakara Jandery je však rychlý povrch, který Denise vyhovuje.

Zajímavý bude jistě také souboj letos dvou nejúspěšnějších překážkářek – Lucie Martincové a Petry Seidlové. Druhá jmenovaná si letos zaběhla kvalitní osobní rekord 8.30. Lucie Martincová umí překážky za 8.07, ale letos předvedla zatím nejlépe 8.18. Limit je 8.10 s.

Na mistrovství jsou přihlášeni i Tomáš Dvořák a Roman Šebrle. Dvořáka letos sužují zdravotní problémy. Představit by se měl na 60 m překážek, v tyči a v koulařském sektoru. Roman Šebrle je předběžně přihlášen na hladkou šedesátku, na překážky a na tyč.

V sobotu odstartuje mistrovství ve 12:00 hodin tyčkou žen, program prvního dne bude ukončen okolo 18:30. V neděli začíná mistrovství rozhodující výškou žen a časový pořad uzavírá štafeta mužů v 16:30.

Do vysílání České televize je třicetiminutový záznam z mistrovství republiky zařazen na 1. března v 19:30 hodn na ČT 2.

Seznam startujících naleznete ke stažení zde.

David Klempíř

Vytisknout