přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2010, 10:29

Na Grand Prix Ústí nad Labem přijedou hvězdy světové atletiky

V úterý 13. července se na severu Čech opět představí špičková zahraniční konkurence a také řada domácích hvězd.

Tři týdny před závodem probíhají jednání s jednotlivými atlety. V tuto chvíli jsou přihlášeni reprezentanti ze 14 států – ČR, Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko, USA, Kuba, Ukrajina, Saudská Arábie, Alžírsko, Japonsko, Libanon, Egypt, Moldávie. Celkově lze počítat s účastí atletů asi z dvaceti států.

Jedním z vrcholů mítinku bude závod na 110 m překážek. Český rekordman a aktuálně třetí muž světových tabulek Petr Svoboda se utká v odvetě s rekordmanem ústeckého stadionu Jeffem Porterem, třetím z halového mistrovství USA 2009. Nebude chybět ani dvojnásobný vítěz ústeckého mítinku Chris Thomas z USA.

Poprvé se v Ústí objeví reprezentace Japonska. Hlavní hvězdou univerzitního výběru bude semifinalista loňského mistrovství světa na 100m Masashi Eriguchi, čtvrtý na MS 2009 ze štafety 4x100 m s osobním maximem 10.07 s. Japonci dorazí celkem s dvanácti atlety. Účast přislíbila i hvězda ústeckého mítinku z loňského roku, Lerone Clarke z Jamajky. Mistr světa na 4x100 m z Berlína s osobním rekordem 9.99 s letos běhá pravidelně na závodech Diamantové ligy. V jednání je také účast několika sprinterů z USA a Karibiku.

Hlavní disciplínou je tradičně vrh koulí mužů. Obhajovat vítězství bude již jistý účastník letošního ME v Barceloně Antonín Žalský. Po dvou letech nastoupí v Ústí Noah Bryant z USA s letošním výkonem 20.68 m. Poprvé bude startovat Ukrajinec Andrij Borodkin s letošním maximem 19.98. Dorazit by měl i vynikající americký otočkář Russel Winger s osobákem 21.25 m. V hodu diskem bude řada atletů s letošním výkonem přes 60 m. Conwell z USA, Polák Czajkowski, Egypťan Farag.

Další velkou hvězdou mítinku bude diskařka Yarelis Barriosová z Kuby, která se letos už třikrát dostala přes 65 m. Ve své sbírce má tři velké stříbrné medaile, jedna z olympiády v Pekingu a dvě z mistrovství světa. V běhu na 800 m bude hlavním favoritem univerzitní šampion USA Tyler Mulder s letošním maximem 1:46.44.

Ústecký mítink se koná pět dní před mistrovstvím republiky a bude jednou z posledních šancí ke splnění limitů na mistrovství Evropy v Barceloně. Mítink v loňském roce získal pozici třetího nejvýznamnějšího v České republice. Pořádající Athletic club Ústí nad Labem slibuje špičkovou zahraniční konkurenci a zve české atlety na zajímavou konfrontaci s mezinárodní konkurencí. Přihlášky lze posílat do 8. 7. na email atletikaul@seznam.cz

Mítink odstartuje soutěží oštěpařů v 16 hodin. O půl hodiny později dojde ke slavnostnímu zahájení a představení hvězd mítinku. Celkem bude na programu třináct disciplín. Vstup na Městský stadion bude pro diváky zdarma.

Mgr. Miroslav Vachuta, ředitel mítinku
www.vachuta.com, 776 265 167