přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. září 2011, 17:34

Na dotazy se těší Vítězslav Veselý

Mistrovství světa v Tegu mu přineslo životní úspěch, byť po čtvrtém místu touží asi málokterý sportovec. Oštěpař ze skupiny Jana Železného bude k dispozici na vaše dotazy pro Rozhovor měsíce.

S atletikou začínal v rodném Hodoníně (* 27. února 1983), vrhačsky pak Vítězslav Veselý rostl nejprve ve Zlíně, později v Praze. Na svou první vrcholnou akci se probojoval jako junior, když reprezentoval na mistrovství světa v Kingstonu v roce 2002 a skončil tam devátý. V sezoně hodil poprvé za sedmdesátku, nejdále 73.22 m, což se stalo na dlouhá čtyři léta jeho osobním rekordem (v roce 2005 však vůbec nezávodil). Na překonání mety o deset metrů dál si musel počkat ještě další dvě sezony.

Ovšem hranici, kdy se podle slov kouče Železného „stal oštěpařem“, zdolal ve velmi příhodnou chvíli, v třetím kvalifikačním pokusu olympijských her v Pekingu 2008, které byly navíc jeho prvním velkým šampionátem mezi dospělými. Ve finále se mu sice tolik nedařilo a skončil dvanáctý, od tohoto roku však již nechyběl při žádném vrcholu sezony. V Berlíně na MS skončil v kvalifikaci, v Barceloně na ME obsadil deváté místo, stejně jako kdysi v Kingstonu. Už už to vypadalo, že mu budou souzena místa těsně před branami úspěchu…


Vítězslav Veselý na MS v Tegu - foto: www.graf.cz

Letos se Veselý osudu vzepřel, jak se však zdá, jen do určité míry. V sezoně házel vcelku stabilně za osmdesátku, jenže před mistrovství světa skončil na velkých mítincích třikrát čtvrtý, z toho dvakrát při Diamantové lize a jednou doma na Tretře. Fatalisté jistě rychle doplní, že „jinak to v Tegu ani nemohlo skončit“. Pravda je však taková, že o svůj životní výsledek musel osmadvacetiletý oštěpař pořádně zabojovat.

V kvalifikaci si Víťa opět pomohl závěrečným pokusem, a v bojích o medaile se pak zaskvěl druhým nejdelším hodem kariéry 84.11. Tím se dokonce držel na bronzové pozici, než jej přehodil nakonec stříbrný Nor Thorkildsen, k cennému kovu nakonec chybělo našemu oštěpaři 19 centimetrů. Bezprostředně po finále se označil za „smutného Veselého“, s odstupem času však viděl svůj výsledek „jednoznačně pozitivně“. „Říká se, že čtvrté místo je nejhorší možné, ale já znám horší. Třeba deváté, když jdete v půlce závodu pryč,“ připomněl svá předešlá účinkování na světových kolbištích.

Sezonu v Diamantové lize zakončil Veselý v Bruselu – „jak jinak“ – čtvrtým místem. Dva dny poté zvítězil v Miláně, a o uplynulém víkendu ještě hodil v Domažlicích solidních 83.18. Zde ovšem podlehl „zářijovému specialistovi“, kolegovi ze skupiny Jakubu Vadlejchovi (84.08, od osobáku 39 cm).

Na vydařenou sezonu a mnohé další se můžete Vítězslava Veselého ptát i vy, a to do čtvrtečního poledne (29. 9.) na obvyklé adrese mprochazka@atletika.cz. Rozhovor zveřejníme v příslušné rubrice a upozorníme vás na něj jako vždy v Aktualitách.

Michal Procházka

Vytisknout