přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2003, 02:08

Na čele pořadí národů HMS se usadili Američané

Úvodní den halového světového šampionátu v Birminghamu byly rozděleny čtyři sady medailí.

Obrovské drama přineslo finále dosud jediné technické disciplíny. V koulařském sektoru mužů si medaile rozdělili největší favorité. Manuel Martínez, John Godina i Jurij Bilonog překonali 21 metrů a o titulu světového šampiona rozhodl jediný centimetr. Až doposlední série vedl Američan Godina, ale závěrečný pokus Španěla Martíneze 21,24 m ho odsunul na druhou příčku. Třetího v pořadí Ukrajince Bilonoga dělilo od stříbrné pozice 10 centimetrů. Ve finále startoval také slovenský koulař Milan Haborák, který výkonem 20,21 obsadil sedmé místo.

Doslova "One Woman Show" předvedla švédská vícebojařka Carolina Klüftová. Ve čtyřech disciplínách soutěže sedmibojařek si vytvořila osobní rekord a třikrát v osmičlenném poli startujících nenašla přemožitelku. S náskokem více než 200 bodů zvítězila výkonem 4933 bodů před Běloruskou Sazanovičovou (4715) a Francouzkou Collonvilléovou (4644). Klüftová vytvořila rekord halového MS a nejlepší výkon této sezony.

Hlavní pozornost britské atletiky se první den šampionátu upírala k nejkratšímu sprintu mužů. Mezi nejvážnější kandidáty zlaté medaile zde patřili domácí sprinteři Jason Gardener a Mark Lewis-Francis. Mistrovský titul však nakonec putuje za oceán zásluhou mladého Američana Justina Gatlina, který zvítězil za 6,46 Stříbro na 60 m vybojoval v národním rekordu 6,53 Kim Collins ze souostroví St. Kitts a Nevis. Až třetí a čtvrté místo pak obsadili Britové Gardener a Lewis-Francis.

Šedesátka žen se stala kořistí Ukrajinky Žanny Blockové, která ve finále vytvořila nejlepší výkon roku 7,04. Tradičně smolné umístění zaznamenala dvaačtyřicetiletá Merlene Otteyová startující za Slovinsko. V čase 7,20 skončila čtvrtá.

Dvakrát se měnila rekordní listina na 200 m žen. Nejlepší světový výkon roku vytvořila v prvním semifinále Francouzka Muriel Hurtisová (22,49), ale hned v dalším běhu ji časem 22,31 sesadila Američanka Michelle Collinsová.

Do hodnocení národů největší zisk první den zaznamenala výprava Spojených států, která si na své konto připsala jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Více než jeden cenný kov vybojovali také Ukrajinci (bilance 1-0-1).  

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články