přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Na apríla se rozjíždí seriál kvalifikačních bojů Garnier juniorského maratonu

Během dubna proběhnou ve 14 krajích semifinále, nejlepší štafety se pak o prvenství utkají v rámci Pražského mezinárodního maratonu.

Garnier juniorský maraton je unikátní sportovní projekt určený pro studenty středních škol. Jde o soutěž desetičlenných štafet, v nichž musí startovat alespoň 3 dívky, které si podělí maratonskou trať tak, aby to bylo pro středoškoláky únosné. Devět mladých běžců tak běží po 4 km, na posledního zbývá 6,195 m. Závody se konají na uzavřených okruzích v centrech města většinou do délky jednoho kilometru. „Soutěž se dělí na tři fáze. Nejprve si jednotlivé školy dělají vnitřní kvalifikaci, která určí tým, jenž pak bude školu reprezentovat. Ten se při krajských semifinále utká s konkurenty z ostatních škol a ti nejlepší pak postupují do pražského finále, kdy běží stejnou trať jako maratonci a startují s nimi dokonce v první řadě. Ze začátku se s elitou dokonce dokáží udržet a je to pro ty mladé úžasný zážitek, že se mohli měřit se špičkovými sportovci,“ popisuje vedoucí projektu Tomáš Mirovský, podle kterého se do projektu zapojí ročně až deset tisíc studentů.

Seriál semifinále startuje prvního dubna v Hradci Králové a postupně vystřídá všechny kraje. Jako poslední se bude o postup dále bojovat při Velké ceně Jihlavy 29.4. Letošní novinkou  je účast šéftrenéra běžeckých klubů PIM Miloše Škorpila, který bude na místech semifinále pořádat jakési běžecké školy pro účastníky i diváky. „Budu jim radit třeba ohledně běžeckého stylu,  jak si rozvrhnout síly, případně jak využít čas na přípravu před pražským finále,“ vysvětlil Škorpil, s nímž se pojí i další novinka, která vznikla v myšlenkové laboratoři PIM. „Ten projekt nazýváme Maraton do škol a týká se základních škol. Ty složí týmy ze čtyřiceti dětí prvního a druhého stupně  a povinně dvou učitelů, aby jim šli vzorem, a na nějakém přesně změřeném úseku uběhnou dohromady maraton s tím, že si ho rozdělí na kilometrové úseky. Vznikne z toho nějaký čas, základní rekord, se kterým se pak další školy budou moci poměřovat,“ doplnil známý propagátor běhu.   

Adam Pražák

Vytisknout