přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Mužským vítězem ankety o evropského atleta roku je Phillips Idowu

Britský trojskokan zvítězil v hlasování, které organizuje EAA, a postavil se po bok španělské stýplařky Marty Domínguezové, jejíž triumf v ženské kategorii byl ohlášen včera.

Třicetiletý Phillips Olaosebikan Idowu má za sebou sezonu, v níž získal trojskokanský titul mistra světa. Nyní si připsal další ocenění, když jej hlasující v anketě pod hlavičkou EAA zvolili Evropským atletem letošního roku. Extravagantní Brit s nigerijskými kořeny tak předčil zástupce ostatních disciplín, mezi nimiž nechyběli oštěpař Andreas Thorkildsen či výškař Jaroslav Rybakov. Cenu si převezme společně s ženskou vítězkou  Martou Domínguezovou a premianty v kategorii „vycházející hvězda“ 17. října na atletickém konventu v Budapešti.


Phillips Idowu na HMS ve Valencii, foto: www.graf.cz

Idowu se narodil rodičům nigerijského původu a vyrůstal v severní části Londýna. Jako školou povinný hrával basketbal i americký fotbal, ale přeci jen největších úspěchů dosahoval coby atlet. V roce 1997 se radoval z prvního úspěchu na mezinárodní scéně, když obsadil čtvrté místo na evropském juniorském šampionátu. O tři roky později se nominoval na olympiádu v Sydney a skončil šestý. Rok 2002 mu přinesl stříbro na Hrách Commonwealthu, lepší než jeho vynikající výkon 17.68 m předvedl pouze fenomenální Jonatham Edwards. Následující sezonu mu pokazilo zranění kolena, z něhož se jen tak tak stihl dostat do olympijských her v Aténách. Jenže k čemu byla jeho snaha, když neměl ve finále měřený pokus!

Na větší úspěch si tak musel počkat až do zimy 2007, kdy zvítězil na halovém mistrovství Evropy v Birminghamu. Následný světový šampionát v Ósace mu však již tolik nevyšel a Idowu skončil šestý. Chuť si spravil jednak na halovém mistrovství světa ve Valencii, které vyhrál, jednak na olympijských hrách, kde se musel sklonit pouze před svým největším rivalem posledních sezon Nelsonem Évorou z Portugalska. Letos našel sílu pro odplatu. V Berlíně vylepšil své osobní maximum na 17.73 m a vysloužil si tak první globální titul zpod otevřeného nebe.      

Další pořadí v anketě: 
2. Andreas Thorkildsen (NOR) 3. Jaroslav Rybakov (RUS) 4. Robert Harting (GER) 5. Primož Kozmus (SLO) 6. Tomasz Majewski (POL) 7. Bouabdellah Tahri (FRA) 8. Sebastian Bayer (GER) 9. Ramil Guliyev (AZB) 10. Valerij Borčin (RUS) 11. David Gillick (IRL) 12. Sergej Lebid (UKR) 13. Sergej Kirdjapkin (RUS) 14. Roman Mesnil (FRA) 15. Jurij Borzakovskij (RUS) 16. Mehdi Baala (FRA) 17. Mo Farah (GBR) 18. Alexandr Pogorelov (RUS) 19. Periklis Iakovakis (GRE) 20. William Sharman (GBR)

Předchozí vítězové ankety:
1993 Linford Christie (GBR)
1994 Colin Jackson (GBR)
1995 Jonathan Edwards (GBR)
1996 Jan Železný (CZE)
1997 Wilson Kipketer (DEN)
1998 Jonathan Edwards (GBR)
1999 Tomáš Dvořák (CZE)
2000 Jan Železný (CZE)
2001 André Bucher (SUI)
2002 Dwain Chambers (GBR)
2003 Christian Olsson (SWE)
2004 Christian Olsson (SWE)
2005 Virgilijus Alekna (LTU)
2006 Francis Obikwelu (POR)
2007 Tero Pitkämäki (FIN)
2008 Andreas Thorkildsen (NOR)

Adam Pražák

Vytisknout