Mužík vyhrál na Tretře dlouhé překážky a má limit na MS

čtvrtek 9. června 2005
Běh na 400 metrů se na Zlaté tretře českým reprezentantům vydařil jak v mužské, tak v ženské kategorii. Mužík má limit na MS, Hejnová na ME juniorů.

V běhu na 400 metrů překážek exceloval Jiří Mužík, který zvítězil v čase
48.93 sekundy. Stejný čas byl připsán i druhému Cilliersovi. O vítězi mezi Mužíkem a Cilliersem rozhodovala až cílová kamera, nicméně štěstí se nakonec přiklonilo k velkému potěšení diváků na stranu českého reprezentanta. Mužík si časem 48.93 sekundy zajistil zároveň letenku na světový šampionát do Helsinek. Třetí doběhl Francouz Keita v čase 49.37 sekundy.

"Byl to skvělý závod, měl jsem natrénováno a věděl jsem, že pokud chci vyhrát, musím běžet pod 49 sekund. S tím jsem do závodu šel," komentoval český rekordman. "Samozřejmě, že počasí ovlivnilo můj výkon. Kdyby bylo slunečno a 25 stupňů, běželo by se určitě lépe. Konečně mám svou křišťálovou tretru," radoval se Mužík. "Když jsem tu vyhrál poprvé, tretra za první místo se nedávala. Dnes mi v závěru moc pomohli diváci, byli opravdu skvělí. Mým cílem jsou samozřejmě Helsinky, kde bych se rád probojoval do finále. Na posledních dvou šampionátech jsem byl velmi zklamaný, že jsem skončil již v semifinále," odkázal Mužík směrem k vrcholu letošní sezony, tedy mistrovství světa v Helsinkách.

Na 400 metrů překážek žen se nejlépe dařilo Jihoafričance Suritě Febbraiové, která doběhla v čase 56.64 sekundy, výborně si vedly české závodnice Alena Rücklová a Zuzana Hejnová. Rücklová doběhla druhá v čase 56.71 sekundy, což je její výkon sezony. Třetí Zuzana Hejnová dosáhla času 56.94 sekundy, což pro ni znamená nejen osobní rekord, ale také splněný limit na mistrovství Evropy juniorů.

Na krátkých překážkách zvítězil Brazilec Mateus Inocencio v čase 13.51 sekundy, druhý skončil Jamajčan Maurice Wignall časem 13.56 sekundy. Do finále postoupil i český zástupce Stanislav Sajdok, který skončil sedmý výkonem 13.95 sekundy.

Nečekaným vítězem běhu na 3000 metrů překážek se stal francouzský evropský rekordman Bouabdellah Tahri, který vyhrál v čase 8:18.12 minuty. Naopak roli favoritů nepotvrdili Keňané Reuben Kosgei a Ezekiel Kemboi. Druhý doběhl Polák Poplawski v čase 8:20.25 minuty a třetí Keňan Chemweno v čase 8:20.39 minuty.