přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2004, 12:55

Mužík se utká se Sánchezem a pak vzhůru na Zlatou ligu

Včera odpoledne se jeden z nejlepších evropských překážkářů Jiří Mužík vrátil z dlouhého soustředění v Jihoafrické republice.


Foto: F. Macák
„Byla to dost dlouhá příprava,“ uznal sedmadvacetiletý atlet. „V Africe jsem s malou přestávkou strávil deset týdnů. Teď už to konečně začne,“ těšil se Mužík na první závody, které pravděpodobně neabsolvuje ve své parádní disciplíně 400 m překážek, ale na hladké čtvrtce. „Jeden nebo dva starty bude mít Jirka na hladkých 400 metrů, které už v Africe běhal kvalitně,“ potvrdil Mužíkův trenér Dalibor Kupka. Jiří Mužík se tradičně připravoval v oblíbeném středisku v jihoafrickém Potchefstroomu, kde strávila soustředění prakticky celá Kupkova skupina včetně Romana Šebrleho a dalších elitních českých překážkářů Štěpána Tesaříka a Jaroslava Růži.„S většinou z nich dělám už několik let a jsem moc rád, že jsou letos poprvé před sezonou všichni zdraví,“
radoval se trojnásobný trenér roku ČR.
Účastníci soustředění byli nadšeni také z počasí, které je po celý čas v jižní Africe provázelo. „Poslední tři týdny bylo úplně bez mraků, pořád 25 stupňů. Touhle dobou už jsou na jihu Afriky trochu chladnější večery, ale to nám nevadilo. Podmínky pro trénink jsou tam celkově naprosto optimální,“ uvedl Kupka. „Jeli jsme tam udělat kus práce, a to se nám podařilo,“ připojil k samotné přípravě Mužík. Všichni atleti na dálku s napětím sledovali průběh hokejového mistrovství světa a mrzelo je, že nemohou být v České republice při tom. „Bylo nám to hodně líto, zvlášť když se hrálo doma,“ pokrčil rameny Mužík, „stejně jsme celou dobu viseli na telefonech a závěr čtvrtfinále dokonce sledovali online. Byla to smůla, ale takový je sport.“

Prioritu pro českého rekordmana v této sezoně pochopitelně představují olympijské hry v Aténách.
„To má letos asi každý sportovec stejné. Nejdřív ale musíme splnit limity, to je v této chvíli nejpodstatnější,“ řekl Mužík, který výkonem 48.63 už v loňském roce bezpečně splnil A-limit na OH a k jistotě startu v Aténách potřebuje tento čas potvrdit horším z limitů (49.50).

O počtu svých startů před olympiádou Mužík zatím jasno nemá:
„Uvidím, jak na tom budu po prvních závodech, plán přizpůsobíme až průběhu sezony.“ Jiří Mužík se 8. června zúčastní ostravské Zlaté tretry, kde se střetne také s úřadujícím mistrem světa Felixem Sánchezem. „Letos jsou překážky zařazeny taky do Golden League, pojedu hned na první mítink do Norska,“ upřesnil Mužík svůj další start, tři dny po vystoupení v Ostravě se představí při úvodním dílu seriálu Zlaté ligy v norském Bergenu.      

Tomáš Klement

Vytisknout