přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Mužík neví, co od šampionátu čekat

Na čtvrté mistrovství světa v kariéře přijel překářkář Jiří Mužík v situaci, kterou nezná.

Krátce před vrcholem sezony v Helsinkách ho postihly zdravotní problémy, když v polovině července na mítinku v Madridu dostal úžeh a na několik dní byl vyřazen z tréninku. Od té doby neabsolvoval žádný závod, a tak se po třech týdnech představí rovnou v rozběháu na světovém šampionátu.

"Přitom se mi sezona vydařila, jak měla. Taky je drobrý, že se mi povedly závody ve špatném počasí. Dnes poprvé v životě si přeju, aby bylo ošklivo," připomněl Mužík výkyvy zdejšího počasí. Zatímco po celý pátek bylo v Helsinkách slunečno, včera vytrvale pršelo.

Český reprezentant se představí už zítra od 13:50 hodin ve třetím rozběhu na 400 metrů překážek, kde proti němu nastoupí pět soupeřů. Dva hlavní bude mít Mužík běžící v páté dráze vedle sebe. Po jeho levici se objeví Jihoafričan van Zyl s osobním maximem 48.16, v šesté dráze vystartuje Řek Iakovakis, který čtvrtku překážek umí za 48.17.

Při relativně snadném postupovém klíči by Jiřímu Mužíkovi neměl postup do nedělního semifinále uniknout. Z každého z pěti rozběhu postupují čtyři nejrychlejší a další čtyři s časem. "Ale něco podcenovat nejde," upozornil vícemistr Evropy, "taktizovat si mohl dovolit možná Sanchez v nejlepší formě. Dobře vím, že zdánlivě lehké běhy se mohou stát nejtěžšími a i největší favorit může vypadnout."

Vytyčení konkrétního cíle se český překážkář vyhýbá. "Přijel jsem s tím, že chci zaběhnout co nejlíp, určitě ne se jen zúčastnit. Do každý sezony jdu s tím, že chci překonat osobní rekord," uvedl Mužík, který je v předvečer svého vystoupení na mistrovství světa poněkud rozpačitý: "Ale momentálně jsem v takovém rozpoložení, že svoje možnosti nedokážu odhadnout."

Tomáš Klement

Vytisknout