přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Mužík má tři pokusy na limit pro HME

Teprve v sobotu 12. února zahájí čtvrtkař a překážkář Jiří Mužík halovou sezonu.Foto: Josef Čech
V tuto dobu už měl mít za sebou několik startů, ale původní plány ztroskotaly na zdravotních problémech. Na začátku roku postihly osmadvacetiletého běžce silné bolesti v oblasti kotníku. „Trápilo mě to dost dlouho, tři neděle to bolelo jako pes, i při chůzi,“ vyjádřil Mužík své obtíže. „Bál jsem se, aby to nebyl natržený sval, ale Pavel Kolář zjistil, že je to zánět okostice,“ připomněl atlet diagnózu uznávaného fyzioterapeuta. „Byl to následek přetížení z haly. I když jsem trénoval na Strahově, kde je povrch měkký, nohy dostávaly zabrat. Taky jsem byl dlouho v zimě v Čechách, a ne v teple jako každý rok,“ doplnil Mužík. Nakonec se rozhodl pro krátký pobyt na Kanárských ostrovech, který jeho zdravotní problémy zřejmě zažehnal. „Udělal jsem určitě dobře, chtělo to do tepla a do moře. Strávil jsem na Kanárech týden a noha přestala bolet,“ těšil se závodník pražské Dukly.
Na Kanárských ostrovech mu v léčbě i v přípravě pomáhal jeho otec. Nyní se Jirka Mužík vrací ke své prioritě pro letošní halovou sezonu, totiž startu na mistrovství Evropy v Madridu. Na splnění limitu 47.00 vteřin bude mít pravděpodobně jen tři možnosti. „Už kolikrát jsem si na limit nechal jen jeden závod, pak jsem ho splnil. Když se mi to povede a poběžím rychle, pak má cenu na mistrovství Evropy jet,“ prohlásil Mužík. „Kdyby se mi to podařilo už v sobotu, měl bych klid. Každopádně to není špatný na rozběhnutí,“ zmínil svůj první start na mítinku v Linci. Příští víkend se potom představí na mistrovství republiky ve Stromovce.

Domácí šampionát rozdělil závod na 400 metrů na dvě fáze, Mužík zde tedy poběží sobotní rozběh i nedělní finále. Právě v den závěrečných bojů na mistrovství ČR se uzavírá nominace na halové ME. „V Madridu bych mohl udělat dobrý výsledek,“ zamyslel se Mužík nad svým startem na mistrovství Evropy, „před třemi lety ve Vídni jsem skončil pátý, ale doplatil jsem na nezkušenost. Došlo tam k pár taktickým chybám, běželo se hodně na lokty, byly tam i kolize. Letos už bych byl o to zkušenější.“

Na halovém ME ve Vídni 2002 v semifinále Mužík zaběhl dosud platný osobní rekord 46.32, kterým figuruje na druhém místě české historie. Nejrychlejším evropským čtvrtkařem v této sezoně je Španěl Canal časem 46.57. „Jestli teď poběžím blízko 46.50, budu spokojenej,“ uvedl Mužík, „do Madridu nechci odjet, abych se jen zúčastnil. Já sám musím vědět, jak na tom jsem a jestli mám rezervy. Účast budu brát podle svých pocitů na mistrákách.“ Vedle pátého místa z HME ve Vídni uspěl Mužík na mistrovství Evropy pod střechou v roce 2000, kdy se štafetou 4x400 m získal zlatou medaili.

Tomáš Klement

Vytisknout