Muži nominovaní na Golden Tracks

pátek 7. října 2016
Evropská atletika bude v říjnu korunovat své krále a královny. Jací jsou kandidáti v mužské kategorii?

Mo Farah

Velkým favoritem je britský běžec Mohamed Farah. Populární Mo totiž dokázal na olympijských hrách v Riu de Janeiru obhájit své dvě zlaté medaile z předešlé olympiády v Londýně, když ovládl závody na 5000 i 10000 metrů. Časem 12:59.29 také vévodí letošním světovým tabulkám. Na desítce je ve světových statistikách této sezóny druhý. V Eugene zaběhl tuto distanci za 26:53.71. V evropském měřítku je dokonce nejrychlejší na tratích 1500, 3000, 5000, 10000 i v půlmaratonu.

Gianmarco Tamberi

Italskému výškaři se v letošním roce opravdu dařilo. V hale ovládl světové tabulky svým výkonem z Hustopečí, kde se přenesl přes laťku ve výšce 238 centimetrů a svůj nadvládu završil na halovém světovém šampionátu v Portlandu, kde získal titul mistra světa. V podobném trendu pokračoval i pod otevřeným nebem. V Amsterdamu se stal mistrem Evropy a na mítinku Diamantové ligy v Monaku vylepšil italský národní rekord na 239 centimetrů, což je nejlepší evropský výkon roku a řadí ho na druhé místo letošních světových tabulek za Katařaňa Barshima. Ve stejném závodě si však přivodil zranění kotníku, které ho připravilo o olympijské hry.

Thomas Röhler

Životní sezónu má za sebou i německý oštěpař Thomas Röhler. Dominoval zejména v úvodu sezóny. Na evropském šampionátu byl až pátý, což pro něj bylo zklamání. Ovšem na vítěznou vlnu se vrátil ve správný čas, když si na olympijských hrách zajistil hodem dlouhým 90.30 zlatou medaili. Byl také jediným oštěpařem, který se v roce 2016 dokázal dostat přes hranici devadesáti metrů. Letošní nejlepší světový výkon hodil v Turku a má hodnotu 91.28.

Kdo bude vycházející hvězdou?

EA každoročně vyhlašuje i kategorii Rising Star, která je určena atletům do třiadvaceti let. I zde se bude rozhodovat mezi trojicí atletů.

Max Hess

Německý trojskokan dokázal ještě ve svých devatenácti letech vybojovat stříbrnou medaili na halovém mistrovství světa v Portlandu. Další cenný kov přidal na evropském šampionátu v Amsterdamu, kde se radoval z titulu kontinentálního mistra v nejlepším letošním evropském výkonu 17.20.

Matthew Hudson-Smith

Jednadvacetiletý britský sprinter zazářil hlavně na olympijských hrách v Riu. V semifinále totiž zaběhl čas 44.48, což je nejrychlejší čtvrtka v kategorii do 23 let za posledních čtyřiadvacet let. Také se jedná o nejrychlejší evropskou čtvrtku od roku 2012. Hudson-Smith nakonec doběhl v olympijském finále osmý.

Karsten Warholm

Norský atlet nezapře svou všestrannost. Na loňském juniorském evropském šampionátu získal stříbrné medaile na čtvrtce a v desetiboji a letos se rozhodl věnovat čtvrtce překážek. Hodnotu norského národního rekordu posunul až na 48.49. Tento čas zaběhl v rozběhu na olympiádě v Riu. Tam byl prvním nepostupujícím do finále a obsadil deváté místo. Na mistrovství Evropy v Amsterdamu skončil šestý.

O vítězích bude jasno v sobotu 15. října, kdy proběhne slavnostní předávaní cen v portugalské Madeiře.

Petr Jelínek, foto: E. Erben