Muži Dukly Praha a ženy ACP Olymp Brno vedou extraligu

V sobotu se na kladenském Sletišti uskutečnilo I. kolo Česká spořitelna extraligy. Vedou muži Dukly Praha a ženy ACP Olymp Brno.

Za horkého letního odpoledne se na kladenském Sletišti představila česká atletická špička při I. kole Česká spořitelna extraligy. V mužské kategorii se nejlépe vedlo Dukle Praha, která nasbírala 194,5 bodu, druzí skončili muži z PSK Olympu Praha s 156,5 body a třetí ASK Slavia Praha (138 bodů). Nejlepším ženským družstvem bylo nejlepší ACP Olymp Brno s 256 body, druhé skončily atletky z USK Praha s 215 body a třetí PSK Olymp Praha se 196,5 body. Žádnému z atletů se nepodařilo splnit limit na mistrovství světa v Helsinkách, což se ovšem vzhledem k tomu, že sezona se teprve rozjíždí, dalo čekat. Letošní osobní výkon předvedla oštěpařka Barbora Špotáková, když poslala své náčiní do vzdálenosti 61.08 metru. Vylepšila si tak i již splněný limit ČAS na světový šampionát.

Za Duklu Praha nastoupili i desetibojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák. Šebrle si zkusit překážky, dálku, kouli a disk. "Jsem celkem spokojen, až na tu kouli. Jsem hrozně nastydlý, ale nic vážného to není," řekl po závodě. Dvořák sbíral pro armádní klub body v oštěpu a disku. "Minulé pondělí jsem dostal křeč do stehna,od té doby jsem se ještě pořádně nerozběhl. Láďa Brejcha mi to ještě nedovolil, tenhle týden to musím vyzkoušet," vysvětlil své rozhodování nad možností startovat příští týden na prestižním desetibojařském mítinku v Goetzisu. "Rád bych tam jel, rozhodnu se až ve středu podle tréninku," doplnil trojnásobný mistr světa. Možností, kde může splnit limit na světový šampionát, je ale více. "Když tak půjdu mistráky nebo je ještě mítink v Ratingenu."

Ve skoku do výšky se představili naši nejlepší skokani - bronzový z olympiády Jarda Bába, ale i Svatoslav Ton a Tomáš Janků. Bába i Ton skočili shodně 2.27 metru, prvenství nakonec připadlo Bábovi, který byl lepší na pokusy. "Těch 2.27 metru považuju v této části sezony za kvalitní výkon, i když se mi to dneska vůbec nelíbilo technicky," svěřil se po závodě Ton. "Letos budu mít nabitý program a už se na to těším, budu závodit nejen v Česku, ale podívám se zřejmě i na Zlatou ligu a mítinky Grand Prix," usmíval se Ton.
Česká výškařská jednička v ženské kategorii také nebyla ze svého výkonu zklamaná. "S 1.90 metry jsem celkem spokojená, nevěděla jsem, co mám dneska od sebe čekat. Mám málo natrénováno, trápí mě záda, měla bych víc posilovat, ale s mojí váhou a výškou to jde těžko," uvedla po závodě Straková.
Kvalitně do sezony vstoupila i Denisa Ščerbová, která vyhrála dálku výkonem 6.54 metru. metru. Petr Stehlík zvítězil v koulařském sektoru výkonem 20.11 metru. Limit na mistrovství Evropy juniorů se podařilo splnit překážkářce Zuzaně Hejnové, když vyhrála svou disciplínu v čase 57.82 sekundy. 110 metrů překážek vyhrál Stanislav Sajdok v čase 13.90 sekundy, což znamená splněnou normu pro start na mistrovství Evropy do 22 let.