přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Mutolaová má sedmý halový titul

Ruští atleti obhájili na halovém mistrovství světa v Moskvě svou pozici z minulého šampionátu, když se stali se ziskem osmi titulů a celkem osmnácti medaili nejúspěšnější výpravou.

Do historie se zapsal etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele, který jako první získal světové tituly v hale, pod otevřeným nebem a v krosu. Poslední dnes přidal na trati 3000 metrů. Úctyhodnou bilancí se může pochlubit osmistovkařka Maria Mutolaová, která se stala halovou mistryní světa už posedmé.

Třiatřicetiletá mosambická běžkyně, jež na HMS prohrála naposledy v roce 1999 v Maebaši s Ludmilou Formanovou, nedala ve finiši v závěrečném kole soupeřkám šanci. Časem 1:58.90 minuty získala už svůj celkově desátý titul světové šampionky.

"Hrozně moc to pro mě znamená. Ukázala jsem, že tu pořád jsem. Měla jsem velké problémy, kvůli kterým jsem nemohla pořádně běhat. Je fajn vědět, že když jsem v pořádku, pořád na to mám," uvedla spokojená Mutolaová, kterou v minulých dvou letech trápila zranění.

Bekele předvedl téměř čtyřsetmetrový spurt, na který nenašli odpověď další světoví šampioni - nakonec stříbrný Saif Saíd Šahín, reprezentující Katar, ani bronzový Eliud Kipchoge z Keni. Vítěz dosáhl času 7:39.32 minuty a soupeře porazil skoro o dvě sekundy. "Po titulech venku a v krosu tohle byla pro mě skoro legrace," uvedl Etiopan.

Prvenství z předloňského HMS v Budapešti obhájil i vítěz závodu na poloviční trati Alleyne Francique z Grenady a časem 45.54 zaběhl druhou nejrychlejší čtyřstovku roku.

Ženský závod ovládla Olesja Krasnomovecová z Ruska, jež výkonem 50.04 stanovila nový rekord šampionátu. Před dvěma lety prohrála Krasnomovecová jen s krajankou Nataljí Nazarovovou, jež dnes doběhla při pokusu o zlatý hattrick čtvrtá.

V dálkařském sektoru se radovala Taťjana Kotovová, jež si třetí halový titul po letech 1999 a 2003 zajistila prvním sedmimetrovým skokem této sezony. Získala tak jeden z pěti dnešních ruských titulů.

V trojskoku triumfoval Američan Walter Davis, který hned v prvním pokusu dolétl do vzdálenosti 17.73 metru a jen o decimetr zaostal za světovým rekordem. Rozhodčí mu původně naměřili jen 17.30, ale po atletových mohutných protestech výrok změnili. Davis se tak zařadil na šesté místo historických halových tabulek. Stříbro vybojoval v jihoamerickém rekordu 17.56 Brazilec Jadel Gregório.

Jedinou dvojnásobnou zlatou medailistkou v Moskvě se stala Ruska Olesja Krasnomovecová, která po triumfu na čtvrtce vyhrála se svými kolegyněmi také závěrečnou štafetu.

                                                                                               Zdroj: ČTK